Iedzīvotāji uzlabo valsts valodas zināšanas Daugavpilī

25.05.2018.

Kopš 2012.gada Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde (DPIP) organizē bezmaksas latviešu valodas kursus, kurus finansē Daugavpils pilsētas dome.—– 
No 2018.gada janvāra DPIP organizēja kārtējos latviešu valodas kursus 15 grupām dažādos pilsētas mikrorajonos, piedāvājot nodarbības iedzīvotajiem ar dažādu latviešu valodas zināšanu līmeni: 3 grupās pilnveidoja zināšanas augstākajā līmenī, 7 grupās kursu dalībnieki pilnveidoja latviešu valodas zināšanas vidējā līmenī un piecās grupās ieguva latviešu valodas pamatzināšanas.
Kursu noslēgumā katra grupa raksta pārbaudes darbu, kura veidu un tēmu izvēlas skolotāji atbilstoši valodas apguves līmenim.
Skolotājas Irēnas Bašķevičas kursu dalībnieki rakstīja pārdomu darbu par tēmu „Es un mana Latvija”. Piemēram, viens no kursu dalībniekiem Anatolijs raksta: „Man patīk vietējo iedzīvotāju mentalitāte, viņu noturīgais raksturs, viņu mierīgums un augstā kultūra, cieņa pret savas valsts tradīcijām un paražām”. Natālija sapņo: „Un ceru, ka kādā vakarā, kad nebūs apmācies, rādīšu mazbērniem Latvijas debesīs tās pašas spožās zvaigznes, kuras turpina mirdzēt no manas jaunības un jau vairāk nekā 100 gadus…” Latviešu valodu apgūst gan tie, kas ilgāku laiku dzīvo Daugavpilī, gan arī tie, kas pārcēlušies uz mūsu pilsētu nesen, tāpēc viņiem ir iespēja salīdzināt dzīvi dažādās valstīs. Ludmila raksta: „Ļoti bieži par Latviju stāstu saviem draugiem Krievijā. Viņi brauc uz šejieni kā tūristi. Man ir laba iespēja salīdzināt Latvijas produktus ar citu valstu produktiem. Latvijas konfektes ir pazīstamas visā pasaulē”.
Skolotājas Ijas Tretjukas latviešu valodas mācīšanas metodika ir izstrādāta tā, lai veicinātu sarunvalodu, bet arī šie kursanti noslēgumā raksta par jaukākajiem mirkļiem un kursos gūtajiem iespaidiem. Pateicoties nodarbībām, Rita pārvarēja valodas barjeru, jo aktīvi runāja un dalījās pieredzē, varēja izteikt savu viedokli. Natālija raksta: “Nodarbībās bija draudzīga atmosfēra, tādēļ gribējās runāt.” Arī Irīna uzskata, ka ar katru stundu runāja labāk un vairāk, savukārt Nataļja gribētu vēlreiz pabūt tādā “klubiņā”, “lai runātu, ko domājam, un domātu, ko runājam, lai valoda skan mūsu dzīvē!”
Skolotāja Inta Jackeviča ieviesa jaunu pārbaudes veidu – pārdomu darbu „Manas 100 latviešu valodas stundas”. Kursu dalībnieki raksta: „Mēs dzīvojam Latvijā. Cilvēkam, dzīvojot Latvijā, ir svarīgi mācīties valsts valodu”. Citi raksta par kursu norisi: „Nodarbības notika viegli, interesanti. Es iepazinos ar dažādiem cilvēkiem. Mājas uzdevumi bija arī saistoši un izzinoši. Es jūtu progresu savās latviešu valodas zināšanās: gan runāšanā, gan gramatikā”.
Katram skolotājam ir sava īpašā latviešu valodas mācīšanas metode. Skolotāja Annite Petkune vairāk strādā ar tiem iedzīvotājiem, kuri Latvijā ir tikko iebraukuši. Ināra Romule, Ludmila Pilecka-Vasiļjeva un Tamāra Platkova veiksmīgi māca latviešu valodu zemākajā līmenī. Alīna Jakovļeva darbojas gan ar zemākā, gan ar vidējā valodas prasmes līmeņa kursantiem. Dažādas latviešu valodas mācīšanas metodes atbilstoši vidējā valodas prasmes līmeņa prasībām nodrošina Margarita Hroloviča un Ināra Bambāne. Ar kursantiem, kuri vēlas apgūt valodas zināšanu augstāko līmeni, strādā Lidija Soldāne un Lidija Pilecka.
Kursu noslēgumā katrs dalībnieks saņem apliecību, ka apguvis pieaugušo neformālās izglītības programmas 100 stundu atbilstošajā līmenī, un aizpilda aptaujas anketu, kurā visbiežāk skan novēlējums Daugavpils pilsētas domes deputātiem turpināt piešķirt finansējumu kursiem un vissirsnīgākie pateicības vārdi skolotājām.
Kopš 2012.gada kursus ir beiguši 2505 iedzīvotāji.
Pieteikšanās nākamajiem kursiem notiks no š.g. 23.augusta līdz 30.augustam.

Informāciju sagatavoja:
Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes
Izglītības atbalsta nodaļas
izglītības metodiķe pieaugušo izglītības jautājumos
Ilze Onzule
t.65407437; 29252443
ilze.onzule@inbox.lv