Darba vērošana Grieķijā

11.02.2022.

Daugavpils 13.vidusskolas direktore, vietniece, mūzikas un angļu valodas skolotāja no 2022.gada 31.janvāra līdz 4.februārim piedalījās Erasmus+ programmas skolu sektora projekta “Izglītība bez robežām!” pedagoģiskā darba vērošanā Salonikos, Grieķijā. —– 

Šajā mobilitātē mēs apmeklējām 20 th High School of Thessaloniki. Blakus skolai atrodas vēl sešas skolas. Katrai piešķirts savs statuss. Sadzīvo draudzīgi, konkurences nav. Katrai skolai ir sava administrācija, kura ik pēc 3 gadiem mainās.

Piecas dienas mēs apmeklējām vispārizglītojošo skolu, vērojām mācību priekšmetu stundas, skolas vidi, un sarunās ar grieķu kolēģiem iepazinām izglītības iestādes darba organizāciju un pastāvošās normas, kā arī IT izmantošanu un sadarbību ar vecākiem.

Stundās varēja redzēt, ka skolēniem mācību satura apguves līmenis atšķiras, taču tas netraucē viņu tālākai izaugsmei. Skolotāji ir ļoti pozitīvi noskaņoti, skolēni motivēti, atvērti dialogam. Stundu laikā skolotāji daudzpusīgi pasniedza mācību vielu, vērojām arī kompetencēs balstītas mācību metodes, piemēram, kritiskā domāšana un problēmu risināšana, jaunrade, pašvadīta mācīšanās, sadarbība, digitālās prasmes. Skolēni, beidzot skolu, kārto arī centralizētos eksāmenus. Angļu valodā lielākais vairums gan skolotāju, gan skolēnu runā brīvi.

Pedagogi strādā radoši, kas vainagojas ar darba rezultātu. Skolēni izrādīja lielu uzmanību arī mums, veltot laiku produktīvai sarunai, kuras laikā viņi demonstrēja savu redzesloku.

Darba procesā mēs vērojām, kā strādā administrācijas darbinieki, kuri pārsvarā velta laiku tikai mācību procesam. Mācību līdzekļi tiek iepirkti centralizēti, finansiālie līdzekļi nav jāplāno, skola tiek nodrošināta ar visu saskaņā ar skolēnu skaitu. Visiem skolotājiem ir vienāds stundu skaits nedēļā – 23 stundas. Amatalga ir atkarīga no darba stāža – jo tas lielāks, jo lielāka darba alga – un samazinās stundu skaits nedēļā. Pārrunājām kopīgās problēmas. Izrādās, ka lielas raizes grieķiem, tāpat kā mums, rada darbs ar vecākiem.

Skolas ēkās šobrīd norit lieli remontdarbi, jo līdz šim tā nevarēja lepoties ar mūsdienīgu vizuālo izskatu.

Mums arī bija iespēja prezentēt Daugavpils 13.vidusskolu. Tika stāstīts par mūsu ikdienas dzīvi, par mācībām, par projektu darbību. Tika prezentēta arī Daugavpils pilsēta un valsts kopumā.

Eiropas un Latvijas skolās ikdienā satiekas dažādu tautību un kultūru pārstāvji. Grieķijas skola apliecināja, ka tā ir vieta, kur ikviens var brīvi paust savas domas, klases kolektīvā justies pieņemts un atzīts.

Brīvajā laikā bija iespēja iepazīt pilsētu Saloniki, kas ir otra lielākā pilsēta Grieķijā, kuri atrodas valsts ziemeļos pie Egejas jūras Termaikas līča pie Halkidīkes pussalas. Grieķu Maķedonijas galvaspilsēta. Sena pilsēta ar bagātīgu vēstures mantojumu. Liela osta un rūpniecības centrs. Slavena kā vieta, kur atrodas Sv.Demetrija relikvijas. Svarīgs izglītības centrs — Saloniku Aristoteļa universitāte ir lielākā universitāte Grieķijā.

Šis darba vērošanas process deva daudz jaunu ideju mācību procesa pilnveidei mūsu skolā, kas noteikti bagātinās metodisko bāzi. Tas bija lielisks pieredzes apmaiņas process, kurš drīzumā dos savus augļus. Cerams, ka nākotnē mēs nezaudēsim kontaktus ar šo skolu un izdosies realizēt arī citus projektus. Visi dalībnieki guva ieskatu un iepazina Grieķijas valsts izglītības iestādes mācību procesu, pilnveidoja svešvalodas zināšanas.

Vairāk par Erasmus+ programmu var uzzināt Valsts izglītības attīstības aģentūras mājas lapā www.viaa.gov.lv sadaļā Erasmus+. Daugavpils 13.vidusskolas Erasmus+ programmas īstenoto projektu “Izglītība bez robežām” (2019-1-LV01-060241) līdzfinansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo tikai tās autoru viedokli.

Informāciju sagatavoja
Daugavpils 13.vidusskolas direktores vietniece
A.Guževa
d13vsk@gmail.com