Interaktīvā spēle „Jaunais pētnieks”

09.12.2014.

Š.g. 4.decembrī Daugavpils Centra vidusskolas Inovatīvās pieredzes skolas skolotāji aicināja Daugavpils pilsētas skolu 5.–6.klašu skolēnus piedalīties interaktīvajā spēlē „Jaunai pētnieks”. Organizējot šo spēli, tika izvirzīts mērķis izpētes darbībā mācīt skolēnus veikt vienkāršus dabas parādību un procesu novērojumus, fiksēt novērojumu rezultātus, kā arī rosināt skolēnos interesi par dabaszinātnēm un matemātiku.
Spēle notika piecās pētnieciskajās stacijās. Darbojoties stacijā „Mikropasaules brīnumi”, spēles dalībnieki pētīja dīķa ūdens mikroorganismus. Ar 10.klašu skolēnu-konsultantu palīdzību 5. – 6.klašu skolēni mācījās pagatavot mikropreparātu, strādāt ar gaismas mikroskopu, noteikt mikroorganismus pēc noteicēja. Ar lielu interesi un aizrautību izdevās izpētīt ūdens paraugus un pārliecināties, ka nedrīkst dzert neattīrīto dīķa ūdeni, jo tajā mīt gan baktērijas, gan vienšūņi, gan mikroskopiskie vēži un tārpi. Pētnieciskajā stacijā „Ņūtona ābols” tika piedāvāts noteikt piedāvātā ābola tilpumu, izvēloties atbilstošu paņēmienu un piemērotus darba piederumus. Skolēni ne tikai izvirzīja hipotēzi, kā to panākt, bet arī aprakstīja darba gaitu. Jāatzīmē, ka vairākiem jaunajiem pētniekiem izdevās iegūt pareizo rezultātu. Stacijā „Brīnumainā matemātikas pasaule” skolēni meklēja sakarības un likumus ciparu pasaulē. Pēc izpētes savas atbildes komandas sūtīja žūrijai, izmantojot balsošanas pultis. Katrai komandai tika piedāvāts arī noteikt plaukstiņas laukumu, apspriežot komandā, kā to izdarīt.
Stacijā „Bon Appétit” skolēni mēģināja saprast, kurš kuru ēd mežā, laukā vai tīrumā. Vislielāko interesi izraisīja darbs pētnieciskajā stacijā „Ķīmija ap mums”, kurā skolēni pētīja uguņošanu.
Spēlē piedalījās 14 skolu komandas, kuras savās vizītkartēs iepazīstināja klātesošus ar savu skolu un komandu, sasaistot to ar dabaszinībām un matemātiku. Speciālo balvu par vizītkarti ieguva Daugavpils 16.vidusskolas komanda „YES”.
Visas komandas saņēma saldas balvas un pateicības, bet 7 komandām tika piešķirtas godalgotas vietas. 1.vietu ieguva Daugavpils Vienības pamatskolas, Daugavpils Krievu vidusskolas-liceja un Daugavpils 10.vidusskolas jauno pētnieku komandas.
Daugavpils Centra vidusskola pateicas visām skolām par piedalīšanos pasākumā, kā arī aicina turpināt pilnveidot pētnieciskās prasmes un iemaņas dabaszinību un matemātikas stundās.

Informāciju sagatavoja:
Daugavpils Centra vidusskolas
Inovatīvās pieredzes skolas koordinatore
Jeļena Azareviča