Pirmsskolu ziņas: Seminārs „Aktivitātes pirmsskolas iestādes brīvdabas teritorijā”

21.06.2021.

2021.gada 17.jūnijā Daugavpils pilsētas 27.pirmsskolas izglītības iestāde organizēja praktisko semināru ZOOM platformā Erasmus+ programmas projekta „Inovatīvā mācību satura izstrādāšana pirmsskolas iestādes brīvdabas teritorijā” (DEHORS) ietvaros. Semināra organizatori izvēlējās efektīvu un uz mērķa grupu orientētu projektu rezultātu izplatīšanas un izmantošanas stratēģiju. Semināra tēma „Aktivitātes pirmsskolas iestādes brīvdabas teritorijā” ir ļoti aktuāla, tāpēc 62 ieinteresēto dalībnieku vidū bija ne tikai Daugavpils pilsētas pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogi, bet arī Daugavpils pilsētas Domes Attīstības departamenta, Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes pārstāvji, kā arī kolēģes no Krāslavas, Preiļiem, Rēzeknes un Jelgavas novada. —–

Daugavpils pilsētas 27.pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Nataļja Isate paziņoja, ka projekta mērķis ir paaugstināt pirmsskolas izglītības kvalitāti, attīstot un uzlabojot zināšanas par brīvdabas teritorijas dizainu un vides stimulēšanas plānošanu.

Daugavpils pilsētas 27.pirmsskolas izglītības iestādes stratēģiskie partneri projektā bija Linkopingas Universitāte, Motalas pašvaldība (Zviedrija), Kasalgrandes un Skandiāno pašvaldības (Itālija), Petniecības Veicināšanas un attīstīšanas Centrs Izglītības Tehnoloģiju jomā „CARDET” (Kipra) un organizācija „SERN” (Itālija, Zviedrija). Projekta līdzekļi tika paredzēti tikai mobilitātēm un intelektuālā materiāla izstrādāšanai, un liels izaicinājums bija mācību vides izveidošana līdzekļu trūkuma apstākļos. Pārsvarā tika izmantoti pieejamie dabas materiāli un otrreizējie materiāli, ar kuriem palīdzēja audzēkņu vecāki. Mācību vides radīšanā piedalījās iestādes pedagogi un tehniskie darbinieki. Izstrādāta pirmsskolas iestāžu mācību zonu karte, kura iekļauj 8 strukturētas zonas: Atpūtas zonu, Strukturētu rotaļu zonu, Mācību takas, Slepenās vietas, Visu sajūtu dārzu, Brīvdabas darbnīcu, Savvaļas zonu un  Tikšanās vietas.  Projekta īstenošanas laikā pirmsskolas iestādes brīvdabas teritorijā parādījās jauni apmācības objekti: Baskāju taka, Sajūtu taka, Mārītes jautrā taciņa, Muzikālā siena, Dubļu virtuve, Kukaiņu viesnīca, Sajūtu koks, Slepenās vietas, Aroma dārzs, Akmeņu labirints, Māja trusim u.c.

Pieaicinātais eksperts – vides dizaineris Kārlis Ziediņš, kurš piedalījās projekta mobilitātēs, uzstājās starptautiskās apmācības semināros, iepazīstināja ar savu ieguldījumu – izstrādāto pirmsskolas iestādes „ideālās” brīvdabas teritorijas projektu, ar ieteicamajiem objektiem, videi draudzīgiem materiāliem, aprīkojumu variantiem.

Vadītājas vietniece Jūlija Sivačova prezentēja projekta tīmekļa vietni un intelektuālos rezultātus – „Brīvdabas teritorijas attīstības un novērtēšanas vadlīnijas”, Labas prakses piemēru brošūru un pedagogu e-apmācības moduli, kuri būs pieejami jau 2021.gada augusta beigās. Pateicoties projektam, vadītājas vietniece Jūlija Sivačova noklausījās Starptautisko MTU Naaskelnokk maksas kursu angļu valodā „Outdoor learning in the kindergarten”/”Apmācība pirmsskolas iestādes brīvdabas teritorijā”, kuru vadīja Igaunijas dabaszinātņu izglītības eksperts Tarvo Valker. Kursi sniedza daudz jaunu praktisku ideju mācību aktivitāšu organizēšanai brīvdabā.

Daugavpils pilsētas 27.pirmsskolas iestādes pedagogi Benita Strode, Jeļena Dimitrijeva un Sandra Harūne informēja par katras mācību zonas definīciju, mērķiem un aprobētajām aktivitātēm, kā arī ar stratēģisko partneru pieredzi.

Lai nodrošinātu atgriezenisko saiti semināra laikā, tika izveidota interaktīvā siena. Izglītības pārvaldes pirmsskolas izglītības speciāliste Ingrīda Zeļenkova atzīmēja, ka seminārs bija ļoti saturīgs un organizēts augstā līmenī, bet semināra saturs ir ļoti aktuāls. Viņa novēlēja veiksmīgi noslēgt projektu un turpināt pārveidot pirmsskolas iestādes teritoriju. Semināra dalībnieku atsauksmes bija ļoti pozitīvas: „Projekts tuvina bērnus dabai, tas ir lieliski…”, „Projektā ieguldīts milzīgs darbs. Var redzēt bērnu un pedagogu ieinteresētību un emocionālos pārdzīvojumus āra nodarbībās…Jūs esat piemērs, ka vissdrosmīgākās ieceres ir realizējamas”, „Projekts ir kompetenču izglītībai atbilstoša mācību pieeja brīvā dabā”,”Man būs lietderīgi izmantot idejas praksē…”, „Milzīgs paldies! Ļoti noderīga informācija un galvenais praktiskā pieredze”, „Forši, ka rezultātā tiek veidotas mācību grāmatas, jo ļoti trūkst tagadējam darbam metodisko materiālu un praktisko piemēru…”

Ceram, ka sanāca iedvesmot semināra dalībniekus āra mācību vides izveidošanai pirmsskolas iestāžu teritorijās.

Informāciju sagatavoja
Daugavpils pilsētas 27.pirmsskolas Izglītības iestādes vadītāja
Nataļja Isate