Skolu ziņas: Uzvara spēlē JA TITAN arī šogad ir mūsējā!

18.02.2021.

Latvijas lielākās izglītības organizācijas Junior Achievement Latvia (JA Latvia) un RTU Riga Business School (RBS) organizētajā biznesa simulācijas spēlē JA TITAN šogad kopumā 6 reģionālajos JA TITAN čempionātos visā Latvijā piedalījās 102 komandas, no kurām 24 tālāk startēja JA TITAN  čempionāta pusfinālā, savukārt par Latvijas labākās komandas titulu cīnījās 8 komandas divu līdz četru skolēnu sastāvā.

Fināla sacensībās 16.februārī tiešsaistē piedalījās četras komandas no Rīgas, viena no Liepājas un trīs no Daugavpils, turklāt divas no tām bija mūsu skolas komandas – 11.b klases komanda “Podkops” (komandas kapteine Marija Cvetinska, dalībnieces Daniela Šadurova, Veronika Nasire un Marta Lāce) un 12.a klases komanda “LuckyTeam” (komandas kapteinis Ādams Rapčevkis, dalībnieki Anastasija Strenge un Renāts Saveļjevs), kā arī Daugavpils Vienības pamatskolas komanda “Winnerly” (komandas kapteinis Jānis Drelings).

Spēle norisinājās 14 raundos pa 5 minūtēm katrā, skolēniem nācās pielāgoties fināla spēlei, jo spēle bija divreiz garāka, tādējādi tika pārstrādāta stratēģija (kā investēt naudu ražošanā, reklāmā un produkta attīstībā). Spēles dalībnieki izmantoja ekonomikas zināšanas un formulas, lai aprēķinātu labāko cenu un noteiktu gaidāmo peļņu.
Spēle bija ļoti intensīva un saspringta, jo visi dalībnieki pieļāva maz kļūdu, tāpēc cīņa notika plecu pie pleca. Komanda “Podkops” kļūdījās nenozīmīgi, 5.gājienā atradās 3.vietā, bet jau nākamo triju gājienu laikā izvirzījās vadībā un ieņēma 1.vietu, kuru noturēja līdz pat spēles beigām, pabeidzot to ar būtisku pārsvaru pār konkurentiem.

Līderība pirmajā kārtā bija tikai daļa no uzvaras, vēl bija jāpierāda, ka skolēni labi prot prezentēt savas idejas, pārliecinoši runāt, zina ekonomikas teoriju un prot to lietot praksē. Pirms prezentācijām vietas sadalījās šādi: “Podkops” – 1.vieta, “Lucky Team” – 6.vieta un “Winnerly” – 8.vieta.

Komandas lieliski bija sagatavojušās un bez lieka stresa prezentēja darbus, atbildēja uz žūrijas jautājumiem. Latvijas čempionāta finālā labākā komanda tika noteikta pēc diviem kritērijiem – spēlē sasniegtā panākumu indeksa un spēles stratēģijas prezentācijas žūrijai, kurā komanda demonstrēja spēles laikā uzkrātās zināšanas un prasmi tās pielietot.

Milzīgs gandarījums ir par to, ka jau otro gadu pēc kārtas par uzvarētājiem ir kļuvuši mūsējie – komanda “Podkops” pierādīja, ka ir veiksmīgākie un zinošākie nākotnes biznesa pārstāvji!

Kā pēc spraigās cīņas stāstīja komandas “Podkops” meitenes, viņas jau spēles gaitā juta, ka ir uzvarējušas, jo, kaut arī pārējām komandām bija brīvāks latviešu valodas lietojums, tomēr viņu prezentācija bija vairāk strukturēta un stingri ievēroja reglamenta robežas. Tomēr pilnīga pārliecība par uzvaru tika piedzīvota brīdī, kad paziņoja rezultātus. Lai gan biznesa jomā emocijas tiek prasmīgi maskētas, tomēr prieku par izcīnīto uzvaru komandas “Podkops” dalībnieces nespēja slēpt.

Meitenes uzskata, ka spēle ir lieliska pieredze un iespēja apgūt jaunas zināšanas ekonomikā angļu valodā, attīstīt loģisko domāšanu un prasmi strādāt komandā. Nākamās biznesa lēdijas ir apņēmības pilnas un arī nākamgad gatavojas kļūt par Latvijas čempionēm spēlē JA TITAN.

Spēlei mūsu komandas gatavoja un vispusīgu atbalstu skolēniem sniedza skolotājs Nauris Kupcovs. Viņa komentārs pēc finālspēles: “Paldies skolēniem, kuri piedalījās reģionālajos čempionātos, pusfināla spēlēs un atbalstīja dalībniekus finālā. Triju mēnešu laikā JA TITAN treniņos tika izspēlētas 150 – 200 spēles, kas, protams, ir milzīgs skaits. Treniņi ir devuši rezultātu – ir gūta uzvara finālspēlē. Lai gan komanda “Lucky Team” šoreiz palika 8.vietā, tomēr 102 komandu konkurencē arī tas ir ievērojams sasniegums. Esmu ļoti priecīgs par skolēnu panākumiem šogad un ticu savu audzēkņu spējai izcīnīt uzvaru arī nākamgad”.

Biznesa simulācijas spēles JA TITAN Latvijas čempionāta uzvarētāji balvā saņēma iespēju apmeklēt kādu no pašmāju pieprasītākajām biznesa konferencēm. Pirmā vieta – biļetes uz tehnoloģiju un jaunuzņēmumu konferenci “TechChill”, otrā vieta – iespēja apmeklēt konferenci “Subject Creativity”, bet trešās vietas ieguvēji dosies uz konferenci “Riga COMM”.

Sveicam komandas “Podkops” dalībnieces un novēlam viņām piepildīt sapni par uzvaru nākamgad, kā arī ticam viņu spējai reālajā dzīvē izveidot veiksmīgu un pelnošu uzņēmumu! Skolotājam Naurim Kupcovam vēlam saglabāt un attīstīt prasmi audzināt savos skolēnos zinātkāri, cīņassparu un pārliecību par savām spējām!
    
Spēle JA TITAN ir izstrādāta, lai ļautu skolēniem iejusties īsta uzņēmēja statusā. Tās darbība notiek 2035.gadā, nākotnes intensīvās tiešsaistes tirgū, kur katrai komandai ir jāizstrādā stratēģija, kā visveiksmīgāk tirgot datorus un gūt panākumus.
JA Latvia vadītājs Jānis Krievāns norāda: “Šajā spēlē, gluži tāpat kā reālajā uzņēmējdarbībā, situācija var mainīties jebkurā brīdī. Lai uzvarētu, nepietiek ar spēcīgas stratēģijas izdomāšanu un realizēšanu, to ir jāspēj arī pamatot. Tieši tā arī notiek biznesā – ar vienu veiksmīgu soli nepietiks, panākumi ir jābūvē ilgā un pārdomātā ceļā. Šī biznesa simulācijas spēle dod lielisku iespēju skolēniem pieļaut kļūdas virtuālā vidē, nevis reālā biznesā.”

Vairāk par spēli JA TITAN: https://jalatvia.lv/bnews/global/879

Informāciju sagatavoja:
Daugavpils 3.vidusskolas
metodiķe
Anita Pleša