Uz satura balstīta pieeja un kompetenču pilnveide, pasniedzot matemātiku un dabaszinātnes
19.10.2013.
Daugavpils pilsētas domes Vispārējās un profesionālās izglītības pārvaldes izglītības metodiķe un Daugavpils Centra vidusskolas matemātikas skolotāja Jeļena Azareviča laika periodā no 21.oktobra līdz 25.oktobrim apmeklēja Itālijas pilsētas Udīni un Triesti, lai gūtu jaunu pieredzi un pilnveidotu kompetences matemātikas un dabaszinātņu priekšmetu pasniegšanā.—–
Šis apmeklējums notika ar Eiropas Savienības Mūžizglītības programmas Caurviju programmas Mācību brauciena programmas atbalstu. Programmas dalībnieki bija 12 izglītības darbinieki no 10 Eiropas valstīm – Austrijas, Francijas, Čehijas, Spānijas, Polijas, Latvijas, Anglijas, Vācijas, Īrijas, Zviedrijas un Ungārijas.
Vērtīgi, ka vizītes laikā ne tikai bija iespēja iepazīties ar mācību programmām un tendencēm matemātikas un dabaszinātņu priekšmetu mācīšanā Itālijā, bet arī uzzināt, kā šo jautājumu risina citas projekta dalībvalstis. Brauciena dalībniekiem radās priekšstats par dažādām izglītības sistēmām Eiropā. Ļoti noderīga bija citu valstu pieredze un labās prakses piemēri matemātikas un dabaszinātņu priekšmetu pasniegšanā. Savā prezentācijā J.Azareviča stāstīja par izglītības sistēmu Latvijā, par skolotāju sadarbības modeļiem un mācīšanās grupām, kuras tika veidotas, lai veiktu uz skolēnam sasniedzamajiem rezultātiem vērstu mācību stundu plānošanu, izmantojot DZM projekta ietvaros izstrādātos atbalsta materiālus.
Lai gan matemātikas, dabaszinātņu un tehnoloģiju (turpmāk tekstā MDT) studiju jomu absolventu skaits ES pēdējos desmit gados ir palielinājies, salīdzinājumā ar citām jomām kopējā MDT absolventu daļa ir samazinājusies. Vizītes laikā daudz tika runāts par dalībvalstu pieredzi un pasākumiem, lai motivētu skolēnus izvēlēties turpmāko izglītību tieši MDT jomās. Vērtīgi bija uzzināt par vidusskolu un augstskolu sadarbības modeļiem Itālijā un citās valstīs, neatsverama bija arī tiešo kontaktu nodibināšana.
Vizītes laikā tika apmeklētas skolas un augstskolas, kā arī dažādi zinātniskie centri, lai iepazītos ar to, kādā veidā tiek realizēta laboratorijas darbu metodika, pāreja no izglītības akadēmiskajām funkcijām uz iegūto zināšanu praktisku pielietojumu dabas parādību novērošanā. Ļoti interesanti likās „Abdus Salam” Teorētiskās Fizikas Starptautiskā Centra un Zinātnes centra apmeklējumi Triestē. Pēdējā var iepazīties ar zinātnēm un tehnoloģijām, pašam izmēģinot tās. Centrā vērojām dažādas dabas parādības, piemēram, rezonansi un dispersiju, kā arī apmeklējām planetāriju.
Šajā braucienā gūtās idejas tiks izplatītas Daugavpils pilsētas matemātikas un fizikas skolotāju semināros un darbnīcās, kā arī Latvijas Matemātikas skolotāju asociācijas biedru konferencē pavasarī Liepājā.
Šis projekts tika finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Šī publikācija (paziņojums) atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.
Informāciju sagatavoja:
Vispārējās un profesionālās izglītības pārvaldes
izglītības metodiķe
Jeļena Azareviča