21.augustā Daugavpils Māla mākslas centrā tiks atklāta izstāde „MĀLS”

15.08.2014.

Izstāde, kuru pazīstamais latviešu mākslinieks Māris Grosbahs ar talantīgo jauno mākslinieci Ievu Bertašūti-Grosbahu, veidos uz vietas Daugavpils Māla mākslas centrā (DMMC), sola pārsteigt ar instalāciju, kuras pamatmateriāls ir māls, kas izaicinās vispārpieņemtos uzskatus un piedāvās pārsteidzošas nākotnes vīzijas.—– Lai arī līdz ar moderno laikmetu ir mainījusies mākslas loma sabiedrībā, tā ir kļuvusi vairāk orientēta uz procesu, tajā ir vairāk izpētes, meklējumu, eksperimentiu un izaicinājumu, mākslinieki nenoliedz arī savas saknes tradicionālajā kultūrā.
Māris Grosbahs ieguvis mākslas bakalaura grādu Latvijas Mākslas akadēmijā, 2003.gadā – Telpiskās mākslas maģistra grādu Kalifornijas universitātē Sanhosē (ASV), paralēli strādājot turpat kā asociētais pasniedzējs. Pateicoties M.Grosbaha radošajai un organizatoriskajai aktivitātei, no 1997. līdz 2006.gadam Rojā darbojās Starptautiska mākslas laboratorija „ROJARAKU”, vēlāk –„AIZ” Aizputē un no 2011.gada – Mākslas laboratorija „ROJAL”, kas Latvijas mazpilsētai ir unikāls radošs pasākums. Mākslinieks ir strādājis par pasniedzēju mākslas augstskolās, piedalījies daudzos mākslas simpozijos, projektos un izstādēs Latvijā, Eiropā un ASV. Viņš ir veidojis arī scenogrāfiju divām izrādēm Jaunajā Rīgas teātrī: „Maigums”, kas tika nominēta kā inovatīvākā izrāde un labākā scenogrāfija, un „Ūdens atmiņa”. M.Grosbahs ir starpnozaru mākslas grupas „Serde” un „ROKU” biedrs.
Māksliniece Ieva Bertašūte-Grosbaha dzimusi Kauņā, ar izcilību beigusi Viļņas Mākslas akadēmiju, šobrīd kā brīvmāksliniece dzīvo un strādā gan Latvijā, gan Lietuvā. Viņa ir Lietuvas Mākslinieku savienības un mākslas grupas „ROKU” (LV) dibinātāja un biedre. Strādā keramikas, telpiskās mākslas un instalāciju nozarēs.
Stāstot par savu video „Molis” (lietuviski tas nozīmē gan „māls”, gan „mols”), kas tiks iekļauts instalācijā, Ieva Bertašūte-Grosbaha uzsver: „Šajā darbā pētu māla īpašības. Keramikas kā nozares saknes dziļi iestiepjas mākslas un amatniecības tradīcijās. Mālam – nozares pamatmateriālam – ir ļoti īpašas un vienreizējas īpašības: plastiskums, maigums, mīkstums un cietība, īslaicīgums un ilgmūžība, u.t.t. Radīšanas procesā, izmantojot šo pazīstamo un dabīgo materiālu, es spēlējos ar materialitāti un procesu, kombinējot to ar visvienkāršākajiem virtuves materiāliem: eļļu, raugu, cukuru un citiem. Pievienojot piedevas, mālam parādās jaunas, neredzētas, neticamas iezīmes. Šis „māls” burbuļo, ceļas augšā un tad lejā, vārās, veic citas neiedomājamas darbības, zīmējot dažādus īslaicīgus un neatkārtojamus rakstus. Izmantojot mūsdienīgas tehnoloģijas, radošais process iemūžina materiāla darbību. Video „Molis” ir māla amatniecības atspoguļojums mūsdienīgajā mākslā.”

Vairāk info:

http://www.saatchiart.com/marisgrosbahs

www.behance.net/ievabertas

https://www.facebook.com/fROJAL 

Informāciju sagatavoja:
Māris Grosbahs,
t. 26115334