Latviešu valodas un literatūras skolotāju asociācijas vasaras radoši metodiskā nometne Daugavpilī „Latgales loki 2014”

15.08.2014.

Latviešu valodas un literatūras skolotāju asociācijas (LVLSA) rīkotā un Latviešu valodas aģentūras atbalstītā vasaras radoši metodiskā nometne Daugavpilī „Latgales loki 2014” no 4.augusta līdz 7.augustam kopā pulcināja 37 Latviešu valodas un literatūras skolotāju asociācijas un 16 Daugavpils pilsētas skolotājus, lai paaugstinātu savu profesionālo kvalifikāciju gan klausoties Latvijas Universitātes (LU), Daugavpils Universitātes (DU), Rēzeknes Augstskolas (RA) pasniedzēju lekcijas, gan apmeklējot kultūrvēsturiskos objektus Daugavpilī, Aglonā un Rēzeknē.—–
Skolotāju metodiski izglītojošais darbs ir viens no būtiskākajiem asociācijas darbības virzieniem, kas skolotājiem vienmēr bijis aktuāli. Ar mums savā pieredzē par latviešu valodas kultūras un gramatikas aktuālajiem jautājumiem dalījās I.Urbanoviča (LU), mūsdienu folkloras izpausmes skatīja G.Ozoliņš (DU), literatūras un kinomākslas saistību – I.Kupšāne (DU), spilgtākās tēmas un motīvus 21.gs.sākuma latviešu literatūrā aktualizēja M.Burima (DU), literārā teksta interpretāciju, izmantojot fenomenoloģiskās redukcijas metodi, kā arī teātri kā literatūras interpretācijas līdzekli piedāvāja O.Senkāne (RA), J.Ezeriņa noveles „Mērkaķis” analīzi netradicionālā skatījumā veikt mācīja V.Lukaševičs (DU), bet dzejniece un žurnāliste A.Rancāne atklāja savu skatījumu uz latgalisko identitāti. Noskatījāmies RA studentu teātra „Ķerra” dzejas kompozīciju „Atgriešanās” (Pazudušā dēla motīvs), iepazinām arī Daugavpils Universitāti un Rēzeknes Augstskolu, apmeklējām jauno Inženieru fakultāti, pārliecinoties par moderno materiālo bāzi un studiju vidi, par Latgales augstskolu atbilstību laikam. Ekskursija „Gorā” apliecināja Latgales izaugsmi, iespējas, ko kultūrtelpas apguvē piedāvā koncertzāle.
Guvums ir Latgales kultūrvides iepazīšana, sākot ar Daugavpils Māla mākslas centra apmeklējumu un praktisku darbošanos figūriņu veidošanā N.Dzalbas vadībā, izstaigājot Baznīckalnu, kurā ir 4 konfesiju dievnami, iepazīstot Cietoksni un baudot mākslu Rotko centrā. Saistoši ar Daugavpils vēsturi mūs iepazīstināja Daugavpils Valsts ģimnāzijas vēstures skolotāja A.Hudobčenoka.
Pateicoties Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes piešķirtajam autobusam, varējām doties kā uz Aglonas baziliku un Maizes muzeju, tā uz Rēzekni. Latgaliskā atvērtība, sirsnība, tautas tradīciju pārzināšana un dzirkstošs humors – tas viss starot staroja no Aglonas Maizes muzeja saimnieces V.Ancānes un viņas mazmeitas. Pie vakariņu mielasta galda, neraugoties uz to, ka skolotāji pārstāvēja visus Latvijas novadus, draudzīgi tika dziedāts latgaliski, skanēja lieliski. Vakarā pēc svelmainās dienas īsta bauda bija Cirīša ezera siltais ūdens.
Ciemošanās „Cukrasātā” atceļā no Rēzeknes uz Daugavpili pie keramiķa S.Viļuma saulrieta stundā bija veldze dvēselei. Keramiķis virpoja, un mēs bijām liecinieki tam, kā māla pikucis meistara rokās pārvēršas mākslas darbā.
Nometnes pēdējā darbdienā Daugavpils Valsts ģimnāzijā viesojās Izglītības un zinātnes ministre I.Druviete. Tikšanos ar ministri atklāja LVLSA priekšsēdētāja A.Vanaga. Ministre iepazīstināja ar Valsts valodas politikas programmu laika posmā no 2015.g. līdz 2020.g., kur galvenā uzmanība vērsta uz latviešu valodas kā dzimtās valodas attīstību, darba algām jaunajā mācību gadā, uzklausīja skolotājus un diskutēja par latviešu valodas un literatūras aktualitātēm, pārbaudes darbiem, centralizēto eksāmenu latviešu valodā, standartu maiņu, pedagogu tālākizglītību, izskanēja priekšlikums par pedagogu enciklopēdijas veidošanu.
Izteikti dienvidnieciskais karstums nebija šķērslis nevienai plānotajai aktivitātei. Visu vasaras radoši metodiskās nometnes dalībnieku lielais paldies vadītājai I.Kondratjevai (Daugavpils Valsts ģimnāzija), kuras ieguldītais darbs liecina par lielu atbildības sajūtu un sirdsdegsmi! Paldies par atbalstu nometnes organizēšanā Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldei un Daugavpils Valsts ģimnāzijas kolektīvam! Veidojot „Latgales loki 2014”programmu, aktīvi darbojās organizācijas komisija: A.Vanaga (Āgenskalna Valsts ģimnāzija), I.Suhane (Daugavpils 16.vidusskola), I.Prikule (Rēzeknes Valsts ģimnāzija), A.Tora (Rīgas J.Poruka vidusskola). Nometnes dienas bija pozitīvu emociju, zināšanu, pieredzes un savstarpējās bagātināšanās laiks, Latviešu valodas un literatūras asociācijas skolotāju vienotības un kopības izjūtas laiks, kā arī radošs ierosmes laiks turpmākai darbībai.

Informāciju sagatavoja:
Rēzeknes Latviešu valodas un literatūras skolotāju
MA vadītāja
I.Prikule