Soli pa solim iepazīstam satiksmi
22.08.2014.
Beidzas vasaras atvaļinājumu laiks un tuvojas septembris, kad satiksme uz mūsu ielām kļūs vēl intensīvāka. Arī pirmsskolas vecuma bērni atgriezīsies pirmsskolas izglītības iestādēs, biežāk kopā ar vecākiem kļūs par satiksmes dalībniekiem, ejot uz bērnudārzu vai atgriežoties mājās, apmeklējot pasākumus un pulciņus ārpus bērnudārza.—– Bērnu drošība uz ielas vienmēr ir aktuāla, šeit vietā visiem labi zināmais teiciens „Atkārtošana – zināšanu māte!”, tādēļ laikus veikti izglītojoši darbi, lai pasargātu bērnus no nedrošām situācijām, ir ļoti būtiski.
Daugavpils pilsētas 26.pirmsskolas izglītības iestādes audzēkņus 21.augustā apciemoja Nezinītis un Zinītis, kuri aicināja talkā Ceļu policistu, lai atgādinātu bērniem par drošību uz ielas. Pasaku varoņi izspēlēja situācijas, kas rodas uz ceļa, un kopā ar bērniem noskaidroja, kā jārīkojas, lai būtu droši.
Pasākuma ietvaros tika uzrunāti arī vecāki, jo tieši viņi ar savu uzvedību uz ielas ir vislabākie skolotāji saviem bērniem, rādot, ka nedrīkst šķērsot ielu, ja luksoforā deg sarkanā gaisma, vai vietās, kur nav gājēju pārejas. Pareizi jāapiet stāvošs transporta līdzeklis, lai bērns, ik dienas ejot ārā ar vecākiem uz ielas, redz un saprot: „Tad tā ir jādara!”
Satiksmes noteikumu mācīšanās sākas, kad bērns sāk iet vecākiem pie rokas. Ja vecākiem ir uzņēmība, viņi paši var sagatavot mājās gan rotaļu luksoforu no kartona, gan uzzīmēt uz asfalta „zebras svītras” un izspēlēt ar bērniem visdažādākās situācijas uz ielas: pie luksofora, pie gājēju pārejas, starp divām stāvošām automašīnām utt.
Kas jāievēro, mācot bērnam satiksmes noteikumus?
• Bērni ir maza auguma un viņus var nepamanīt aiz automašīnām.
• Bērniem pat prātā neienāk, ka viņus varētu nepamanīt (piemēram, aiz stāvoša auto)!
• Līdz pat skolas vecumam bērniem ir grūtības ar ātruma un bremzēšanas ceļa noteikšanu. Viņi nevar pareizi spriest, cik tālu atrodas braucošais auto, tādēļ var pēkšņi izskriet uz ielas.
• Pat tiešs acu kontakts negarantē, ka bērns tūlīt neizskries priekšā braucošam auto.
• Bērniem labākais piemērs ir paši vecāki un citi pieaugušie, no kuru rīcības uz ielas viņš mācās ceļu satiksmes noteikumus.
• Izspēlējiet ar bērnu kopā mājās dažādas situācijas uz ielas. Dariet to ar rotaļu auto un rotaļlietu palīdzību!
• Mācot, kā kļūt par labu satiksmes dalībnieku, stāstiet, rādiet, skaidrojiet bērnam un spēlējieties ar viņu, jo tieši rotaļas vislabāk palīdz atcerēties pat sarežģītas lietas!
Informāciju sagatavoja:
Daugavpils pilsētas
26.pirmsskolas izglītības iestādes
vadītāja
Arvita Jukša
t. 65441882