Skolu ziņas: Dzimumu līdztiesība – mūsu misija
14.06.2021.
Mūsdienās arvien biežāk tiek runāts par dzimumu līdztiesību, par to, ka sieviete ir līdzvērtīga vīrietim, par to, ka abiem dzimumiem vienādas tiesības, tomēr mūsdienu sabiedrībā joprojām valda stereotipi un ne visi ir atvērti pārmaiņām un pieņem to, ka arī sieviete var būt līderis. —–
Par šiem jautājumiem diskutējām arī ar 5.klašu skolēniem, aprobējot divas Erasmus+ projekta, itāļu partneru, izveidotās stundas par šo tēmu. Stundas notika Zoom platformā.
Šajās stundās skolēni diskutēja par to, kā viņi saprot jēdzienu “vienlīdzība” un ko vienlīdzība nozīmē viņiem. Stundas sākumā skolēniem tika piedāvāts aplūkot attēlu, kurā tika sadalīti saldumi – zēniem vairāk, meitenēm – mazāk, un izteikt savu viedokli par to, vai tas ir godīgi vai nav, un kāpēc? Skolēju idejas tika apkopotas “lampiņā”. Skolēnu izteiktie viedokļi bija ļoti dažādi. Stundas turpinājumā skolēni tika aicināti padomāt par to, kāda būtu pasaule, ja tajā visi būtu vienlīdzīgi un nevaldītu stereotipi. Skolēni klausījās dažādos apgalvojumos par dzimumu līdztiesību, ko izteikuši dažādu valstu līderi. Ar interesi skolēni mēģināja uzminēt, kuras valsts pārstāvis ko ir teicis, kā arī mēģināja vēsturiski palūkoties un paanalizēt, kāpēc tieši šīs valsts pārstāvis tā ir teicis. Diskusija izvērtās ļoti interesanta.
Strādājot grupās, skolēni aizpildīja anketu par to, kas tad ir galvenajos amatos mūsu valstī (prezidents, treneri, mācītāji, direktori utt.) Rezultātu apkopojums deva iespēju turpināt diskusiju, kāpēc tas tā ir un vai mēs kaut ko varam mainīt.
Šīs stundas palīdzēja skolēniem apzināties, ka nevienlīdzība valda ne tikai mūsu valstī, bet visur pasaulē, turklāt Latvijā ir daudz slavenu un atpazīstamu sieviešu, kas nozīmē, ka sabiedrība sāk atbrīvoties no stereotipiem.
Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes Erasmus+ programmas īstenoto projektu “Izglītojamo 21.gs. prasmes ANO sociālo mērķu attīstības kontekstā” (“21st Century Skills in the Context of the UN’s Social Development Goals for Pupils” KA201-2019-005) līdzfinansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo tikai tās autoru viedokli, un Eiropas Komisijas atbalsts šīs publikācijas tapšanai nav uzskatāms par tās satura apstiprinājumu, un Komisija nekādā veidā neuzņemas atbildību par šeit ietvertās informācijas tālāku izmantošanu.
Vairāk par projektu: https://21stcskills-sdg.eu/en/project/
Informāciju sagatavoja
Daugavpils Saskaņas pamatskolas skolotājas
Līga Saleniece un Ļubova Iliško