Erasmus+ projektā “Science Is All Around Us” skolēnu un skolotāju grupa viesojās Itālijā

30.03.2022.

No š.g. 20.marta līdz 26.martam Daugavpils 3.vidusskolas skolēnu grupa tikās ar ERASMUS+ projekta “Science Is All Around Us” (Nr.2019-1-ES01-KA229-064155_4) partneriem Itālijā. —– 

Pirmajā dienā Castelnovo ne’Monti bija organizēta ekskursija uz dažādiem skolas korpusiem, kuros notiek apmācības dažādās jomās: kulinārija, viesmīlība un automehānika. Ekskursijas pēdējā posmā tika parādīts, kā notiek nodarbības lauksaimniecības speciālistiem, piedāvājot projekta dalībniekiem iespēju jāt ar zirgiem, apskatīt siltumnīcas un uzcienāties ar garšīgo sieru un medu.

Otrajā dienā notika tikšanās ar Castelnovo ne’Monti mēru, kurš stāstīja par šīs pilsētas, kurā dzīvo 10 tūkstoši cilvēku augstu Reggiano Apenīnu kalnos, vēsturi un mūsdienīgumu. Pēc pilsētas domes apmeklējuma projekta dalībnieki devās uz Ventasso Laghi, nelielu tūristu kūrortu Toskānas-Emīlijas Apenīnu nacionālā parka centrā, kur uzkāpa pa sniegoto ceļu uz Calamone ezeru, apbrīnoja Ventaso kalna (1727 m), kas ir viens no skaistākajiem Apenīnu kalniem, skatus. Ledus klātā kalnu ezera krastā notika izglītojošas aktivitātes par bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu.

Galvenais brauciena mērķis bija skolēnu piedalīšanās bioloģijas un vides zinātņu kongresos, kuru ietvaros dalībniekiem bija iespēja iepazīties un dalīties stāstos par svarīgiem zinātniskiem atklājumiem un sasniegumiem šajās nozarēs ar video un plakātu prezentācijām, kā arī apgūt jaunas zināšanas un prasmes, piedaloties katras valsts komandas (Itālija, Latvija, Spānija, Portugāle un Beļģija) piedāvātajos grupu laboratorijas darbos.

Ārpus kongresiem skolēni un skolotāji piedalījās izglītojošās lekcijās un diskusijās par bioloģisko daudzveidību un gaisa piesārņojumu, kā arī apmeklēja dažas vietējās ražotnes, tajā skaitā siera ražotni “Parmigiano Reggiano”. Piena fabrikas darbinieki noorganizēja ekskursiju, kuras laikā iepazināmies ar siera ražošanas procesu un bijām pārsteigti par milzīgo siera daudzumu, kas gaida savu laiku, lai tiktu nogādāts šī gardā produkta patērētājiem.

Ar prieku skolēni devās pārgājienos uz Castelnovo ne’ Monti pilsētas slaveno kalnu Pietra di Bismantova, kas minēts Dantes “Dievišķajā komēdijā”. Uzkāpuši tā virsotnē (1047 metri virs jūras līmeņa), ilgi apbrīnojām satriecošās ainavas.

Bez tam projekta dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar vietējo kultūru, tradīcijām un vēstures pieminekļiem pilsētās Castelnovo ne’ Monti un Reggio Emilia. Pēdējā uzturēšanās dienā Itālijā projekta dalībniekiem paliks atmiņā neaizmirstamais brauciens uz Redžo nell’Emīlijas provinces administratīvo centru, kur visi ar interesi iepazinās ar Itālijas karoga vēsturi Trīskrāsu muzejā un ar dabas un arheoloģiskajiem dārgumiem Pilsoniskajā muzejā. Ekskursijas laikā uz vietējo municipālo teātri Valli visi bija pārsteigti par tā interjera neaprakstāmo skaistumu ar 106 ložām četros līmeņos un freskām pie griestiem.

Skolēnu atsauksmes par braucienu:
Darina Sļesareva: “Man ļoti patika ceļojums uz Itāliju. Bija ļoti skaisti kalni, silti apstākļi. Guvu jaunas emocijas un iepazinos ar jauniem cilvēkiem no citām valstīm”.
Daria Malysheva: “Man ļoti patika mūsu ceļš uz Itāliju. Visvairāk iespaidu atstāja ceļš uz kalniem un ekskursija piena fabrikā. Vēl bija ļoti daudz jaunu cilvēku, ar kuriem es komunicēju, un daudz interesantu un aizraujošu vietu pilsētā”.

Daugavpils 3.vidusskolas Erasmus+ programmas starpskolu stratēģisko partnerību (KA219) projektu “Science is all around” (“Zinātne ir visapkārt”) (Nr. 2019-1-ES01-KA229-064155_4). līdzfinansē Eiropas Savienība. Vairāk par Erasmus+ programmu var uzzināt Valsts izglītības attīstības aģentūras mājaslapā www.viaa.gov.lv sadaļā Erasmus+.

Informāciju sagatavoja:
Daugavpils 3.vidusskolas ķīmijas skolotājs
Armands Maļeckis