Erasmus+ projekta “Zinātne ir visapkārt” dalībnieki piedalās starptautiskajā fizikas izstādē

14.04.2022.

Erasmus+ ir Eiropas Savienības programma, kuras mērķis ir aicinājums izglītības iestādēm sadarboties, lai radītu un īstenotu starptautiskus sadarbības projektus. No š.g. 5.aprīļa līdz 11.aprīlim norisinājās Erasmus+ projekta “Zinātne ir visapkārt” noslēguma mobilitāte koordinatoru partnerskolā Valensijā, Spānijā. Šī tikšanās tika veltīta fizikas popularizēšanai, un visas projekta aktivitātes bija saistītas ar šo zinātni. Kādus tad iespaidus un prasmes mēs guvām braucienā uz Spāniju par tēmu “Fizika ir visapkārt”? —– 

Vissvarīgākā un interesantākā diena, kura palīdzēja dalībniekiem savstarpēji iepazīties, bija pirmā diena. No rīta mēs devāmies uz skolu Escuela Profesional La Salle, kur notika atklāšanas ceremonija un pasniegti mazi suvenīri, kuri visu laiku deva mums iespēju atcerēties šo nedēļu ar prieku. Tad mēs iepazināmies ar šo skolu un uzzinājām, kā tā vispār strādā. Skolas Spānijā ļoti atšķiras no mūsu, tāpēc mums bija ļoti aizraujoši klausīties un meklēt atšķirības ne tikai starp skolām, bet arī starp cilvēkiem un viņu prasmēm runāt angļu valodā. Pēc tam mums bija iespēja iepazīstināt ar savu valsti pārējos projekta dalībniekus. Mēs uztaisījām lielu plakātu par savām tradīcijām, ēdieniem, simboliem u.tml., kā arī uzzinājām daudz jauna par Beļģiju, Itāliju, Portugāli un Spāniju. Vēlāk mūs sadalīja grupās tā, lai pusdienu laikā mēs pie galdiem būtu ar citas valsts dalībniekiem un ēstu dažādās vietās atšķirīgu ēdienu. Šis posms bija visinteresantākais, jo mums bija iespēja runāt angļu valodā un nesatraukties par iespējamajām kļūdām. Dienas beigās mums parādīja Paternas skaistākās vietas, muzeju un torni.

Projekta brauciena dalībnieces Kristīne un Evita: “Šī diena deva mums iespēju iepazīties ar dalībniekiem no citām valstīm, apskatīt pilsētu, skolu un adaptēties jaunajā apkārtnē, kā arī paust savas domas angļu valodā.”

Otrajā dienā mēs devāmies uz Valensijas Universitāti (Universitat de Valencia), kur darbojāmies ar hologrammu veidošanu un testēšanu, kā arī apmeklējām observatoriju un nelielu muzeju, kur apskatījām izmirušu un retu dzīvnieku eksponātus, meteorītus, kristālus un dabas iežus. Pēc tam noklausījāmies interesantu lekciju par fizikas nepieciešamību cilvēku dzīvē, katram bija iespēja uzdot jautājumus un apskatīt četras laboratorijas, kur darbojas īsti fiziķi.

Par šīs dienas iespaidiem vēsta Ksenija: “Ļoti patika universitātes muzejs, visiespaidīgākais bija ieraudzīt mūsu, Latvijas, dzīvniekus. Bija ļoti interesanti noklausīties lekciju par fizikas nepieciešamību un par to, kādas iespējas dod fizikas zināšanas. Patika centra IFIC laboratorijas, bet tomēr visvairāk patika tehnoloģiju laboratorija.”

Trešajā dienā mēs devāmies uz pludmali, nedaudz pastaigājām tur un varējām vērot dabas skatus, laiks bija saulains, bet nedaudz vējains. Tad devāmies uz mazo Valensijas pilsētiņu ar skaistu arhitektūru un draudzīgiem cilvēkiem, netālu apmeklējām omulīgu vietu, kur laivojām pa Albuferu, un pēc tam mēs varējām vērot, kā viņi gatavo tradicionālo klasisko paelju un pēc tam to nogaršot.

Kas visvairāk iespiedās atmiņā, stāsta Kasandra: “Es atceros pilsētu, kurā bijām, tā bija maza, bet tik krāsaina un bagāta ar dažādiem augiem, ka apkārt viss patīkami smaržoja pēc ziediem un nebija iespējams atraut acis.

Ceturtajā dienā devāmies uz Prinča Felipes Zinātnes muzeju. Mēs apskatījām interesantus eksperimentus, kas saistīti ar fiziku. Paši varējām tajos piedalīties un iegūt neaizmirstamu pieredzi. Muzejā bija viss: gan ar mūziku un satelītiem saistītas telpas, gan dažādas izklaides, kurās varēja pilnveidot savas zināšanas fizikā un astronomijā. Piemēram, cilvēki varēja stāvēt uz svariem un uzzināt, cik daudz viņi svērtu uz katras Saules sistēmas planētas. Pēc tam mums bija priekšnesums saistībā ar elektrību. Un visinteresantākais un neticamākais visiem bija brauciens uz Valensijas okeanogrāfisko parku. Apskatījām retas dzīvnieku sugas, tos dzīvniekus, kurus nekad neesam redzējuši, piemēram, pingvīnus. Bija ļoti skaists tunelis, kur ej un vēro haizivis, jūraszvaigznes un pat piraijas. Varējām arī vērot priekšnesumu ar delfīniem, pastaigāties starp neparastiem putniem, klausīties baltvaļu dziedāšanu.

Karolīna saka: “Man ļoti patika šī diena, jo tā bija ļoti mierīga, neaizmirstama un no redzētā guvu daudz iespaidu. Kādu reizi es atgriezīšos šajā vietā, lai atkal redzētu visu, kas tur bija.

Un tā pēc visas programmas gribētos aprakstīt mūsu piekto dienu Valensijā, jo tā bija svarīga un neaizmirstama. Mūsu ceļojuma pēdējā diena sākās ar braucienu uz Mākslas un zinātnes pilsētu La Ciudad de las Artes y las Ciencias. Tas ir unikāls komplekss, kas veltīts cilvēces kultūras un zinātnes sasniegumiem pilsētā Valensijā. Šeit notika eksperimentālais gadatirgus fizikā un plakātu prezentācija, kurai mēs ilgi gatavojāmies. Mūsu mērķis bija parādīt fizikas eksperimentus un pastāstīt cilvēkiem, kā viss notiek. Mēs neieguvām balvu, bet galvenais bija piedalīties, nevis uzvarēt, jo saņēmām jaunas zināšanas, pētot arī citu dalībnieku eksperimentus. Pēc grūtās, bet aizraujošās dienas mēs atgriezāmies viesnīcā, kur vakarā notika noslēguma ceremonija un atvadu ballīte. Šī nedēļa aizritēja ļoti ātri, bija grūti no visiem šķirties, jo tas bija mūsu pēdējais brauciens šajā projektā.

Par projekta “Science is all around” (“Zinātne ir visapkārt”) ieguvumiem stāsta Kasandra: “Programma Erasmus+ man deva jaunu pieredzi un zināšanas pētnieciskajos darbos fizikā. Tāpat vēlos atzīmēt, ka kļūt par šīs programmas dalībnieku pavisam nav grūti. Bieži mēs sakām paši sev, ka mums nekas nesanāks, bet galvenais — tas ir vienkārši jādara un jāizmēģina. Šī brauciena laikā esmu spējusi pārspēt savu nedrošību un iziet no komforta zonas. Vēlos pateikties skolotājām Helēnai Skripničenko un Larisai Koroševskai, kuras mūs pavadīja un visur palīdzēja mums šajā programmā!

Daugavpils 3.vidusskolas Erasmus+ programmas starpskolu stratēģisko partnerību (KA219) projektu “Science is all around” (“Zinātne ir visapkārt”) (Nr.2019-1-ES01-KA229-064155_4) līdzfinansē Eiropas Savienība. Vairāk par Erasmus+ programmu var uzzināt Valsts izglītības attīstības aģentūras mājaslapā www.viaa.gov.lv sadaļā Erasmus+

Informāciju sagatavoja:
Daugavpils 3.vidusskolas
angļu valodas skolotāja
Helēna Skripničenko un
11.plūsmas skolēni