Erasmus+ projekta “PlayEG” ietvaros uzņēmām viesus un “Spēlējām uzņēmējdarbības spēli” Daugavpils 3.vidusskolā
19.05.2022.
Š.g. 10.maijā mēs – Latvijas komanda – jau no paša rīta nepacietīgi stāvējām skolas foajē, lai sagaidītu portugāļus, grieķus un poļus, kuri atbrauca pie mums programmas Erasmus+ projekta “PlayEG” (“Spēlējiet uzņēmējdarbības spēli”) ietvaros. Diena sākās ar skolas iepazīšanu. Mēs sadalījāmies grupās un parādījām skolas telpas, kur notiek sporta, dizaina un tehnoloģiju, informātikas, ķīmijas stundas, kā arī ēdnīcu, bibliotēku un skolas muzeju. —–
Pirmajā dienā mūsu skolēni stāstīja par savu biznesu, kā tas sākās, par idejām, par pirmajiem soļiem biznesā, par savu komandu, menedžmentu un tālākajiem plāniem. Viesi bija patiesi ieinteresēti un uzdeva daudz jautājumu. Darbnīca plūstoši pārgāja tirdziņā, kurā ne tikai viesi, bet jau viss skolas kolektīvs varēja nopirkt SMU komandu izstrādājumus un saldumus no sākumskolas skolēniem. Pēc pusdienām notika aizraujoši piedzīvojumi kvesta istabās un pilsētā. Daloties ar iespaidiem, mēs atnācām uz restorānu viesnīcā “Latgola”.
Otrās dienas sākumā savu prezentāciju novadīja Daugavpils biznesa inkubatora pārstāve. Mēs uzzinājām to, kā darbojas biznesa inkubators un kādas iespējas tas piedāvā jaunajiem uzņēmējiem. Vēlāk mums bija iespēja pašiem izdomāt un papildināt savas biznesa idejas. Visi skolēni prezentēja un apsprieda savas idejas draudzīgā un uz darbu motivējošā vidē. Sirsnīgi pateicamies Daugavpils biznesa inkubatora projektu vadītājai Jeļenai Dedelei par aizraujošu prezentāciju un grupu darbu un sadarbību mūsu projektā! Vēlāk mūsu skolu apmeklēja trīs Daugavpils uzņēmēji. Katrs pastāstīja mums par savu uzņēmumu, par to, kā radās biznesa ideja, ar kādām grūtībām viņi sastapās, to realizējot, kā arī deva mums dažus padomus. Sadaloties grupās, mēs personiski parunājām ar katru uzņēmēju, lai uzdotu dažus jautājumus un uzzinātu vairāk par viņu darbību. Mēs uzzinājām, ka katrs var kļūt par uzņēmēju, un jebkura sarežģīta situācija var dot labumu, nevis kļūt par šķērsli. Pēc tikšanās ar uzņēmējiem mēs piedalījāmies radošajās darbnīcās, kas notika nesen atjaunotajā dizaina un tehnoloģiju kabinetā. Ar citu skolēnu un skolotājas palīdzību mēs strādājām ar tādām iekārtām kā 3D printeris, termoprese un ploteris, kā arī ar datorprogrammām, veidojot dizainus mūsu iepriekš izstrādāto uzņēmumu reklāmai. Tā bija lieliska iespēja izpaust savu radošumu un izmēģināt kaut ko jaunu. Vakarā mēs visi spēlējām boulingu “Orange Bowling”. Mēs labi pavadījām laiku un aktīvi atpūtāmies pēc jaunu zināšanu un pieredzes pilnas dienas. Šī aktivitāte palīdzēja vēl vairāk saliedēt skolēnus no dažādām valstīm.
Trešā diena bija spilgta un daudzveidīga, tāda pati kā divas jau aizvadītās, bet šīs dienas beigas mums visiem bija grūtākas un sāpīgākas… Diena iesākās, kad 10 mūsu skolas Erasmus+ projekta dalībnieki sapulcējās skolas gaitenī un devās aizņemt vietas autobusā ne tikai sev, bet arī jaunajiem draugiem. Autobuss iesāka savu maršrutu un par pirmo pieturu kļuva viesnīca “Latgola”, kur bija apmetušies mūsu viesi. Autobuss devās tālāk ceļā, uz piedzīvojumiem… Visa ceļa garumā mēs izklaidējāmies ar spēli, lai iepriecinātu sevi ne pārāk saulainā dienā. Par pirmo apskates punktu kļuva brīnumzeme, kuras valdnieks ir Valdis Grebežs. Valdis ir keramikas meistars, kurš nodarbojas galvenokārt ar telpiskā keramikas panno izveidi. Viņš sarīkoja mums meistarklasi un izklaidējošā veidā izstāstīja, kā panno tiek veidoti, taču strādā Valdis ne tikai ar mālu, bet arī ar koku, stiklu, gāzbetonu, klūgām, akmeņiem un citiem materiāliem. Nākamā, otrā apskates vieta bija darbnīca, kurā mēs gatavojām ziepes no dabīgiem materiāliem, netālu no šīs darbnīcas bija ezers, izrotāti koki un dambrete, kuru mums paveicās paspēlēt. Paspēlējuši un čakli pastrādājuši, sajutām izsalkumu un devāmies uz Aglonas Maizes muzeju, kur tika izstāstītas tradīcijas. Paēduši, padancojuši un nofotografējušies devāmies tālāk. Mūs gaidīja Aglonas Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu bazilika. Apskatot un izpētot baziliku, mūsu piedzīvojumu ceļš ir beidzies un bija laiks atgriezties atpakaļ, gatavoties atvadu ballītei. Atceļā autobusā kļuva pavisam klusi, jo visi saldi gulēja…
Mūsu atvadu pasākuma oficiālajā daļā projekta dalībnieki saņēma diplomus, bet poļu draugi uzcienāja visus ar saldumiem. Mēs paēdām, uzņēmām enerģiju un dejojām latviešu tautas dejas, kuras lika sajust siltumu, siltumu ne tikai no fiziskas slodzes, bet sirds siltumu, draudzīgu un mīļu atmosfēru. Arī grieķu deju esam izmēģinājuši. Noslēdzot atvadu ballīti, dabūjām saldo balvu, ko notiesājām, paralēli sarunājoties un jokojot. Mums ļoti negribējās atvadīties, negribējās laist pārējos prom, bet ar asarām un pēc ilgām atvadām mēs sarunājām, ka kādreiz tiksimies visi kopā!
Šajā projektā katrs no mums ir guvis jaunu pieredzi. Kāds ieguva jaunus draugus, kāds sācis pētīt ārzemju kultūru, kāds guvis idejas savam nākotnes uzņēmumam, kādu no mums projekts pamudināja mācīties angļu valodu vēl labāk. Mēs uzskatām, ka galvenais, ko devis projekts, ir pieredze un brīnišķīgas atmiņas. Mēs vēl tiksimies!
Daugavpils 3.vidusskolas Erasmus+ programmas projektu “Play the Enterpreneurial Game!” (“PlayEG”) Nr. 2019-1-PL01-KA229-064909_5 līdzfinansē Eiropas Savienība. Vairāk par Erasmus+ programmu var uzzināt Valsts izglītības attīstības aģentūras mājaslapā www.viaa.gov.lv sadaļā Erasmus+.
Informāciju sagatavoja:
Daugavpils 3.vidusskolas
10.plūsmas skolnieces
Darja Dmitrijeva, Deina Ulme