Darba vērošana un prakse Turcijā

01.06.2022.

Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas diviem pedagogiem un divām diriģēšanas nodaļas izglītojamajām Valerijai Pogodinai un Anasatasijai Zaharovai Erasmus+ projekta “21.gs. mūzikas apguve: pedagoģija, profesija, perspektīve” ietvaros bija iespēja 2 nedēļas maijā pavadīt darba vērošanā un praksē pie seniem Daugavpils sadarbības partneriem Turcijas pilsētā Kirikkalē, netālu no galvaspilsētas Ankaras. —– 

Izglītojamās piebilst, ka tagad iepazīta arī Turcijas kultūra, daudzas skaistākās vietas –Kapadokija (dabas fenomens un senās kristiešu dzīvesvietas), Hatuša (senā hetu galvaspilsēta), cieņa pret reliģiju, tradīcijām. Darba dienas tika pavadītas Kirikkales Mūzikas un mākslas vidusskolā, kurā iepazinām mūzikas izglītības tradīcijas, skolu sistēmu. Daudz vērojām pedagogu darbu ar izglītojamajiem, klausījāmies repertuāru. Prakse nozīmē aktīvu darbošanos, tāpēc mēs stāstījām gan par Latviju, gan pilsētu un skolu, gan praktizējāmies strādāt – vadīt stundas, diriģēt kamerorķestri, apgūt jaunu instrumentu spēli. Tā kā repertuārs un stils atšķīrās, apmainījāmies ar notīm. Skolotājas mūsu izglītojamās mācīja apgūt klavierspēli, nacionālā un daudzveidīgā baglamas instrumenta spēli. Pēcpusdienās mums bija iespēja iepazīt vairāk pilsētas citus izglītības centrus, kas saistīti ar mūziku: interešu izglītības centrus, paviesoties koncertā (kas bija veltīts jauniešiem ar speciālām vajadzībām). Pabijām arī galvaspilsētā Ankarā, apmeklējām Turcijas modernās valsts pamatlicēja Kemala Ataturka mauzoleju, vecpilsētu un Prezidenta simfoniskā orķestra un kora nesen jaunatklāto koncertzāli. Tā pārsteidza ar neparastu ģeometrisko formu, akustiskajām koncertzālēm. Koncerts, kuru apmeklējām, bija lielisks, ar papildus programmu skatītājiem. Praksē izglītojamās diriģēja dažādu repertuāru, izdevies iemācīt latviešu tautas dziesmu un tāpat viņi mums iemācīja arī savas dziesmas. Turklāt nācās arī pirmo reizi dzīvē nodarboties ar orķestra diriģēšanu! Tika apmeklētas individuālās nodarbības instrumentu spēlē (flauta, vijole, baglama, klavieres). Mūsu secinājumi – jaunais ir vienmēr balstīts uz tautas mūziku, tā vienmēr būs pieprasīta (klubos, kāzās, kafejnīcās, svētkos). Interešu izglītībā jauniešus māca darboties vidē, kāda ir mūzikas klubos, interjers veidots atbilstoši darba tirgus pieprasījumam. Sirsnība un viesmīlība ir Turcijas vērtība, cik skumji bija atvadīties no skolas, kuras pedagogi un izglītojamie mūs uzņēma tik sirsnīgi, pusdienas, tējas un turku kafijas pauzes ar saldumiem neaizmirsīsim! Noslēguma koncerts, Eiropas mobilitātes apliecinājumi un dāvanas aizskāra mūsu sirdis, tas bija tik mīļi! Kopumā projekts bija lieliska pieredze, ko varēs izmantot nākotnē.

“Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas Erasmus+ programmas profesionālās izglītības sektora projektu “21.gs. mūzikas apguve: pedagoģija, profesija, perspektīve” (2021-1-LV01-KA122-VET-000017883) līdzfinansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo tikai tās autora viedokli, un Eiropas Komisijas atbalsts šīs publikācijas tapšanai nav uzskatāms par tās satura apstiprinājumu, un Komisija nekādā veidā neuzņemas atbildību par šeit ietvertās informācijas tālāku izmantošanu”.

Informāciju apkopoja:
Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas
metodiķe Evelīna Balode