Kā justies labi pašam un palīdzēt to darīt apkārtējiem
2022. gadā Latvijā pirmo reizi veikts pētījums par to, kā jūtas un sevi profesijā redz skolotāji. Dati nav iepriecinoši – katrs trešais pedagogs jūtas nenovērtēts un pat demotivēts. Lai nenonāktu līdz tādam stāvoklim, kad negribas iet uz darbu, zūd vēlme satikt cilvēkus vai vēl ļaunāk – sākas kādas veselības problēmas, kas jau skar mūsu ķermeni, ir jāiemācās atrast veidu, kā sev palīdzēt nepadoties un turpināt tiekties uz saviem sapņiem.
Pavasarim iestājoties, skolēnu pavasara brīvdienās, Daugavpils Zinātņu vidusskolas sociālā pedagoģe Solvita Lazdāne saviem kolēģiem novadīja pretizdegšanas treniņu un piedāvāja dažādas stresa mazināšanas aktivitātes, kuras apgūtas kursos Erasmus+ KA1 “Course Teachers Academy” projekta ,,A Satisfying School Experience: Skills and Strategies for Teachers” laikā.
Pretizdegšanas treniņš bija vērsts uz fizisko aspektu, meklējot veidus, kā palielināt enerģiju, kad tā ir fiziski iztērēta; psiholoģisko aspektu – aktīva atbilžu meklēšana un neskaidrību risināšana; emocionālo aspektu – “kliegšanas” tehnika, smiekli, laipnība, pozitīvs pieskāriens.
Aktivitātes arī veicināja izpratni, ka pedagogi savā kolektīvā var būt atbalsts viens otram, un šis atbalsts ir būtisks ārējais resurss iekšējo resursu stiprināšanā. Pauzēs starp aktivitātēm skolotāji tika iepazīstināti arī ar interneta resursiem, kurus var izmantot savā ikdienas darbā, reflektējot ar skolēniem, piemēram, www.gonoodle.com, www.edutopia.org, https://self-compassion.org/category/exercises/
Ir svarīgi atcerēties, ka savam ķermenim ir jāļauj atpūsties un atgūties no slodzes. Ceļš uz veselību un labsajūtu sākas ar pašrefleksiju, personīgo apziņu un maziem darbības soļiem.
Lai veiksmīgs visiem pēdējais darba cēliens līdz atvaļinājuma laikam!
Daugavpils Zinātņu vidusskolas Erasmus+ programmas akreditācijas projektu Nr. 2022-1-LV01-KA121-SCH-000052565 līdzfinansē Eiropas Savienība. Vairāk par Erasmus+ programmu var uzzināt Valsts izglītības aģentūras mājaslapā www.viaa.gov.lv sadaļā Erasmus+
Informāciju sagatavoja:
Daugavpils Zinātņu vidusskolas
sociālā pedagoģe
Solvita Lazdāne