Darba ēnošana Daugavpils Iespēju vidusskolā
Erasmus+ projekta 2022-1-PT01-KA120-VET-000109329 ietvaros divi skolotāji no Portugāles Agrupamento de Escolas da Maia piedalījās darba ēnošanas mobilitātē Daugavpils Iespēju vidusskolā no 29.oktobra līdz 1. novembrim. Ārzemju viesiem bija iespēja vērot mācību stundas: fiziku, uzņēmējdarbības pamatus, robotiku 12.klasē, bioloģiju 8., 11. un 12.klasē, matemātiku 8. un 11.klasē, ķīmiju 10.klasē, datoriku 7.klasē. Mācību priekšmetu skolotāji demonstrēja savu meistarību darbā ar skolēniem. Notika interesantas skolēnu grupu praktiskās aktivitātes, kur skolēni izvirzīja hipotēzes, eksperimentēja, dokumentēja pētījumu gaitu, secināja, vai hipotēzes apstiprinājās un kāpēc. Tika vērotas dažādas uzdevumu risināšanas metodes, prasmīgi to darot uz elektroniskās tāfeles klases priekšā. Veiksmīgi rādīja viedo mācību grāmatu izmantošanas iespējas. Darba vērotāji pamanīja, ka kabineti ir labi tehniski aprīkoti un jaunās tehnoloģijas ir integrējušās tradicionālajā metodikā. Stundu laikā skolotāji daudzpusīgi pasniedza mācību vielu, izmantojot kompetencēs balstītas mācību metodes, piemēram, problēmu risināšana, pašvadīta mācīšanās, sadarbība, digitālās prasmes.
Notika tikšanās ar skolas direktori I.Brokāni un direktores vietnieci izglītības jomā L.Iļiško, kuras laikā bija iespēja ieskatīties Latvijas un Portugāles izglītības sistēmās, analizēt to līdzību un atšķirību, kā arī katras potenciālu, salīdzināt Portugāles un Latvijas skolotāju izaicinājumus un risinājumus. Viesi ar lielu interesi iedziļinājās vidusskolas izglītības sistēmā. Izrādās, ka problēmas gan viņiem, gan mums ir līdzīgas: zema skolēnu motivācija, nav vēlmes regulāri mācīties ar piepūli, jo, apgūstot eksaktos mācību priekšmetus, jauniešiem ir jāattīsta gribasspēks un vajadzīgs regulārs darbs, to nesanāk sasniegt ātri un viegli. Viesi ļoti interesējās, kā tiek motivēti skolotāji izmantot jaunās tehnoloģijas, jo visās redzētajās stundās tika apliecināta meistarība.
Skolēnu parlamenta pārstāvji iepazīstināja ar pašpārvaldes darbu un organizēja skolotājiem ekskursiju pa skolu. Viesi bija ļoti labvēlīgi, izteica atzinību par redzēto.
Papildus profesionālajai izaugsmei mobilitāte bagātināja arī skolotāju kultūras pieredzi. Viņi varēja uzzināt par Latvijas kultūru, paražām un izglītības sistēmu, veicinot dziļāku izpratni un cieņu pret dažādām kultūrām. Iepazina ekskursijas laikā arī Daugavpili, Rīgu un to skaistākās vietas.
Kolēģi no Portugāles atzinīgi novērtēja gūto labo pedagoģisko un metodisko pieredzi, kas tiek izmantota Latvijā. Darba ēnošana ļāva viņiem apgūt jaunas perspektīvas un metodes, ko var īstenot savā izglītības kontekstā.
Paldies mūsu talantīgajiem pedagogiem, kuri bija atvērti un dalījās ar labās prakses piemēriem: enerģiskajai skolas direktorei un matemātikas skolotājai I.Brokānei, fizikas skolotājam J.Kostjukevičam, bioloģijas – R.Bogorodei un J.Kanto, matemātikas – V.Jasinskai, ķīmijas – N.Teterevai un laborantei L.Prusakovai, datorikas – D.Babrovskim, uzņēmējdarbības pamatu – I.Ņevedomskai, robotikas – D.Marcinķevičam. Pašpārvaldes skolniecēm – K.Pirogovai un N.Vasiļjevai. Paldies arī direktores vietniecei izglītības jomā L.Iļiško un muzikālā sveiciena autoriem par mūsu skolas tēla popularizēšanu!
Informāciju sagatavoja
Daugavpils Iespēju vidusskolas
Izglītības metodiķe A.Guževa
pasts@divsk.lv