Darba ēnošana Turcijā
Pateicoties Erasmus+ skolu projektam “Mēs darām un varam!” (2024-1LV01-KA122-SCH-000224604) Daugavpils Iespēju vidusskolas skolas direktore I.Brokāne, izglītības metodiķe A.Guževa un skolotāja J.Maskaļova no 23. līdz 29.martam atradās Turcijas pilsētā Ankarā, kur notika darba ēnošana Hilmi Hatice Aksoy Ortaokulu skolā.
Projekta mērķis bija iepazīties ar turku kolēģu darba specifiku, metodiskajiem materiāliem, kultūras programmām, skolas komandas darbu.
Vizītes laikā mēs iepazināmies ar skolu telpām, kuras ir mazas, bet omulīgas, aprīkojumu, Turcijas izglītības sistēmu, apmeklējām Serčevas vidusskolu, kura bija mūsu partneris Erasmus+ K2 projektā. Pirmajā dienā mums tika sagādāts pārsteigums – inscenējums skolēnu izpildījumā, kur viņi mūs iepazīstināja ar Turcijas vēsturi, turku tradīcijām.
Darba ēnošanas neatņemama sastāvdaļa bija mācību procesa vērošana. Apmeklējām drāmas, angļu valodas, mūzikas, matemātikas, reliģiskās kultūras un ētikas, dabaszinātņu, fiziskās audzināšanas stundas. Visās klasēs bija vērojama ļoti pozitīva, labvēlīga darba atmosfēra. Gan skolēni, gan skolotāji ļoti laipni, pretimnākoši. Pārsvarā visās mācību priekšmetu stundās vielas apguve notiek darbojoties, visās telpās ir interaktīvās tāfeles, kuras tiek lietderīgi izmantotas. Izrādās, ka programmēšanu veiksmīgi var arī mācīt bez datoriem. Mūzikas stundās tiek apgūtas arī dažādu instrumentu spēles, dziedāšana, dejas. Skolotāja darbojās ar lielu aizrautību, entuziasmu. Reliģiskās kultūras un ētikas stundā notika musulmaņu svētās grāmatas Korāna studēšana.
Turcijas skolās mācās patriotisma caurvīti skolēni, jo tas tiek audzināts visur. Katrā skolas stūrīti ir pirmā prezidenta portrets. Tā ir cieņa un pateicība Mustafam Kemalam Ataturkam, kas palīdzēja veidot Turciju tādu, kāda tā ir šobrīd. Ikdienā tiek uzsvērta nacionālās kultūras un garīgo vērtību ievērošana, tradīciju un vēstures cieņa, kā arī vērtību nodošana nākamajām paaudzēm. Ceturtdien Turcijā bija kritušo varoņu piemiņas diena, pa godu tai skolā notika pasākums. Skolēni rādīja aizkustinošu priekšnesumu, katrs bija dziļi iedzīvojies savā lomā, lai varētu nodot patiesās emocijas. Izglītība Turcijā ir tiešā valsts iestāžu pārziņā. Izglītības sistēmu pilnībā kontrolē attiecīgā Izglītības ministrija, kura veic arī plānveida pārbaudes. Skolas vadība ir atbildīga par skolas metodisko darbu un arī saimniecisko darbību. Turku bērni pirmajā klasē dodas 5-6 gadu vecumā.Turcijā ir atvērts liels skaits privāto iestāžu. Viņi sniedz izglītības pakalpojumus tikai par maksu. Valsts skola tiek uzturēta, ja tajā nav mazāk par 40 skolēniem. Mācību priekšmetu satura apguvei tiek izmantotas vienotas visās skolās mācību grāmatas, kuras mums likās ļoti saturīgas. Izglītības sistēma Turcijā ir labāko Eiropas un ASV izglītības sistēmas īpašību kopsavilkums (apvienojums).
Brīvajā laika apskatījām Turcijas galvaspilsētu Ankaru. Apmeklējām Ataturka mauzoleju, kas veltīts Turcijas Republikas dibinātājam Mustafa Kemal Ataturk. Šajā iespaidīgajā kompleksā atrodas Ataturka kaps, muzejs un memoriāli, un tā ir viena no Turcijas svarīgākajām vēsturiskajām vietām. Iepazinām Ankaras citadeli, kas ir vēsturisks cietoksnis, kura pirmsākumi meklējami romiešu laikmetā. No tās paveras elpu aizraujošs skats uz pilsētu, un tā ir lieliska vieta, kur iepazīt Ankaras pagātni. Papildus vēsturiskajām apskates vietām Ankara piedāvā modernu pilsētas dzīvi.
Iespaids ir fantastisks, pirmo reizi redzējām tik daudz draudzīgu un sirsnīgu cilvēku. Visi ir ļoti laipni un labprāt vēlējās ar mums komunicēt.
Dalība ēnošanā ir lieliska iespēja iegūt pieredzi, apgūt jaunas zināšanas un izmantot jauniegūtās metodes skolā, kā arī paplašināt profesionālās zināšanas par aktuālām tēmām.

Informāciju sagatavoja:
Daugavpils Iespēju vidusskolas darba grupa:
I.Brokāne, A.Guževa, J.Maskaļova