Ēnas reizēm ir pat dienās bez saules

 12.02.2014.

12.februārī visā Latvijā notiek ikgadējā karjeras izglītības akcija „Ēnu diena”, ko realizē biznesa izglītības biedrība Junior Achievment – Young Enterprise Latvija sadarbībā ar Swedbank. Ēnu diena sniedz skolēniem iespēja tuvāk iepazīt iespējamās nākotnes profesijas nianses, saprast, vai izvēlētais darbs vai amats ir piemērots.—–
Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldē šajā dienā bija deviņas „ēnas” – skolēni no septiņām pilsētas un novada skolām. Dienas ievadā pārvaldes vadītāja Marina Isupova iepazīstināja skolēnus ar ēnojamajiem speciālistiem, pedagoģe-karjeras konsultante Santa Čeirāne īsi raksturoja „ēnas”, bet sabiedrisko attiecību speciāliste Anita Pleša pastāstīja par izglītības pārvaldi un tās darbību. Skolēniem bija iespēja „ēnot” pārvaldes vadītāju M.Isupovu, galveno grāmatvedi I.Kučinsku, juristes K.Galvāni un B.Višņevsku, eksperti projektu jautājumos E.Balodi, sabiedrisko attiecību speciālisti A.Plešu, bibliogrāfi J.Stankeviču un psiholoģes N.Žekovu un L.Vingri.
Izvērtējot iestādē pavadīto laiku, visi skolēni uzskatīja, kas gūta vērtīga un noderīga pieredze. DPIP vadītājas „ēna” Diāna Grīsle (Salienas vidusskolas 11.klases skolniece) atzina, ka „tas ir darbs, kurš saistīts ar izglītības jomai svarīgiem dokumentiem. Vadītāja atbalsta interesantas un radošas idejas un projektus, kopā ar citiem darbiniekiem risina visdažādākos jautājumus. Darbam ir nepieciešama liela uzmanība un atbildība”. Galvenās grāmatvedes „ēna” Vita Jerjomina (Daugavpils 15.vidusskolas 10.klases skolniece) atklāja, ka šis darbs „man šķiet ļoti grūts, jāpārbauda daudz dokumentu. Darbs ir pārsvarā statisks, un es sapratu, ka sev vēlos aktīvāku nodarbošanos”, savukārt, juristu ēnotāja Sandra Vagele (Daugavpils 16.vidusskolas 11.klases skolniece) izlēma, ka šī profesija viņai ir piemērota. Eksperti projektu jautājumos „ēnoja” Artis Smagars (Špoģu vidusskolas 12.klases skolnieks), kurš atzina, ka „reizēm kvalitatīvi tematiskie kursi var būt noderīgāki par augstskolas izglītību”. Sabiedrisko attiecību speciālistes darbā iejutusies Jūlija Lapinska (Salienas vidusskolas 11.klases skolniece) atklāja, ka profesija ir daudzveidīga un „atbilst manam aktīvajam dzīvesveidam un interesēm”. Bibliogrāfes „ēna” Božēna Bikauniece (Daugavpils Centra vidusskolas 7.klases skolniece) ar gandarījumu un prieku atzina, ka „šodien ļoti pārsteidza tas, cik izsmeļoši man tika pastāstīts par profesiju. Es sapratu, ka tiešām vēlos kļūt par bibliotekāri”. Psihologu ēnotāju Santas Kincanes (Daugavpils Valsts ģimnāzijas 10.klases skolnieces), Artūra Šopa un Diānas Konkinas (Daugavpils 12.vidusskolas 11. un 9.klases skolēnu) viedokļi pēc darba dienas daļas, kas pavadīta ar profesionāli, bija ļoti atšķirīgi. Lai gan atziņa, ka „psihologam ir jābūt atvērtam, izpalīdzīgam, labsirdīgam un strādīgam”, visiem ir kopīga, tomēr attiecībā uz savu nākotnes profesiju domas atšķiras: „Es gribēju un gribu kļūt par psihologu”, „Nolēmu, ka psihologa profesija nav īsti man domāta” un „Man vēl jāizprot, vai tas tiešām ir man piemērots darbs”.
Visi skolēni atzina, ka svarīgākais šīs dienas ieguvums ir tas, ka šāda akcija ne tikai ļauj labāk iepazīt izvēlēto profesiju, bet arī vairāk ieraudzīt sevi šajā darbā un saprast, vai nākotnes ceļš ir izvēlēts pareizi.

Informāciju apkopoja un sagatavoja:
Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes
sabiedrisko attiecību speciāliste
Anita Pleša
un „ēna”
Jūlija Lapinska
t.65407434