Jauna iekļaujoša metodoloģija virtuālajā vidē

22.01.2020.

Daugavpils 13.vidusskolas 9. un 10.klašu skolēni no 13. līdz 17.janvārim kopā ar skolotājām Vladu Jasinsku un Jūliju Kanto piedalījās Eiropas Savienības Erasmus+ programmas pamatdarbības Nr.2 (KA2) stratēģisko skolu sadarbības partnerības projektā “Hum@n tīkli sadarbībai – jauna iekļaujoša metodoloģija virtuālajā vidē” (Hum@net) Beļģijā. Mobilitātē piedalījās 4 skolēni un 2 skolotāji no sešām valstīm: Beļģijas, Ungārijas, Grieķijas, Turcijas, Spānijas un Latvijas. Projekta mērķis ir attīstīt skolēnu digitālās kompetences, kas paredz skolotāju un skolēnu lomu maiņu, kas veicina sadarbību, lai panāktu pārmaiņas klasē, skolā, mūsu sabiedrībā un Eiropā. —–
Pirmā valsts, kas pieņēma pie sevis skolēnus, bija Beļģija. Sadarbības partneri 12.janvārī ieradās Zottengemā, kas atrodas 47 km attāluma no Briseles. Mobilitātes ilgums bija 5 dienas. Šajā laikā skolēni dzīvoja viesu ģimenēs, apmeklējot skolu un piedaloties dažādās aktivitātēs.
Pirmdien notika iepazīšanās sporta zālē. Skolēni un skolotāji bija iesaistīti sporta aktivitātēs. Bija iepēja iepazīt programmu GooseChase. Tā ir programma, kurā var veidot viktorīnu ar jautājumiem. Šoreiz viktorīnu sagatavoja Beļģijas skolēni. Katru dienu parādījās jauni uzdevumi, par kuriem varēja iegūt punktus. Viscentīgākā komanda, kas katru dienu sekoja līdzi un pildīja uzdevumus, beigās saņēma dāvanas. GooseChase var lietot skolēni, braucot mācību ekskursijā, pārgājienā vai mācību procesā.
Otrdien notika ieplānotais brauciens uz Briseli, lai apmeklētu Eiroparlamentu un Eiropas vēstures muzeju. Skolēniem bija iespēja uzzināt, ar ko nodarbojas parlamentā, un pašiem izmēģināt Eiroparlamenta dalībnieka darbu. Eiropas vēstures muzejā notika spēle. Tika izdalītas darba lapas un planšetes. Vajadzēja sameklēt objektu planšetē, apskatīt to muzejā un aizpildīt darba lapas.
Trešdien skolēni piedalījās dažādās aktivitātēs, tajā skaitā notika arī FabLab laboratorijas apmeklējums. Speciālā programmā veidoja dizainu (šoreiz katrs zīmēja savas valsts konturu) un vēlāk ar lāzera palīdzību izgrieza to no koka. Skolotāji tika aicināti iepazīties ar skolu un paskatīties, kā notiek stundas. Apmeklējām dabaszinātņu korpusu, angļu un franču valodas klasi. Šajā klasē mācās franču, nīderlandes valodu kopā ar ekonomikas pamatiem. Skolā var izvēlēties mācību priekšmetus, tāpēc dažkārt pie skolotāja nāk tikai viens skolēns.
Ceturtdien bija ekskursija uz pilsētu Genti, kas atrodas 29 km no Zottengemas. Skolēni piedalījās GPS spēlē, sadaloties komandās. Visiem tika iedotas lapas ar uzdevumiem, kas paredzēja, ka jāatrod pilsētā noteikta vieta un jāizpilda dotais uzdevums. Par katru uzdevumu tika iegūti punkti.
Piektdien skolēniem bija iespēja izmēģināt Google ekspedīcijas (Google expedition) programmu. Tā ir programma, ar kuru var veidot un vadīt ekskursijas virtuālajā realitātē ar VR brillēm. Programma ir ļoti noderīga bioloģijas, fizikas, ģeogrāfijas, vēstures stundās, dodot vizualizāciju un veicinot interesi. Pēc tam sekoja aktivitāte – digitālā māksla, kur katram bija iespēja būt grafiskā dizainiera lomā un uzzīmēt savu Hum@net logo. Skolotājiem tika piedāvāts iepazīt programmas, kas palīdz sagatavoties stundām, vadīt, piemēram, Classroomscreen.com, Moovly, Edpuzzle, Canva, Classkick, Mentimeter un citas. Programmās var plānot stundas, veidot prezentācijas, video, plakātus un daudz ko citu. Vakarā notika atvadīšanas no viesu ģimenēm, tika rīkotas kopīgas vakariņas skolēniem, skolotājiem un viesu ģimenēm.
Šīs brauciens deva jaunas idejas un ierosmes darbam, ne tikai pašiem skolēniem, bet arī skolotājiem. Bija iespēja apskatīties, kā strādā skolotāji Beļģijas skolā, parunāt ar kolēģiem no citām valstīm, apspriest līdzīgas problēmas un izveidot jaunus sadarbības kontaktus.
Skolēniem šīs brauciens arī deva jaunus iespaidus un pieredzi.
Darja, 10.klases skolniece: “Mans ceļojums uz Beļģiju bija brīnišķīgs. Beļģija ir neparasta valsts, kur dzīvo draudzīgi un jauki cilvēki. Man ļoti paveicās, ka Beļģijā es dzīvoju labā ģimenē, kur es patiešām jutos ērti. Arī ir svarīgi atzīmēt, ka viss bija ļoti labi organizēts, ka jau pirmajā dienā visi skolēni no dažādām valstīm iepazinās un sadraudzējās. Šī nedēļa Beļģijā bija neaizmirstama.”
Anastasija, 10.klases skolniece: “Beļģija ir skaista valsts. Esmu ļoti priecīga, ka man bija iespēja piedalīties projekta aktivitātēs. Interesanta programma, jauki cilvēki. Visvairāk atceros braucienu uz Ģenti. Tā ir pilsēta, kur ir daudz  skaistu objektu. Es dzīvoju ļoti jaukā ģimenē. Man viss patika. Pateicoties projektam, man bija lieliska iespēja uzlabot savas digitālās, komunikācijas prasmes un praktizēt valodu.”
Ērika, 10.klases skolniece: “Man brauciens bija liels pārbaudījums. Pateicoties projektam, es sapratu, ka visi mēs esam dažādi un ar katru cilvēku jāatrod kopīga valoda. Projekts deva ļoti lielu iespēju pilnveidot angļu valodas zināšanas, prasmi  komunicēt, jaunas metodoloģijas virtuālajā vidē,  kā arī iepazīt Eiropas kultūru.”
 Pateicamies par iespēju gūt jaunu pieredzi un iespaidus skolas direktorei A.Skutelei, projekta koordinatorei A.Guževai un angļu valodas skolotājai J.Maskaļovai.

Daugavpils 13.vidusskolas projektu 2019-1-ES01-KA229-063826 līdzfinansē Eiropas Savienība.
Vairāk par Erasmus + programmu var uzzināt Valsts izglītības attīstības aģentūras mājaslapā www.viaa.gov.lv sadaļā Erasmus +

Informāciju sagatavoja
Daugavpils 13. vidusskolas
dabaszinību skolotāja: J. Kanto (julija.kanto@gmail.com)