Caur kultūru un literatūru skatāmies uz pasauli

23.02.2015.

Kultūra ir veids, kā cilvēki dzīvo saskaņā ar saviem uzskatiem, valodu, vēsturi, veido attiecības ar dabu un līdzcilvēkiem. Runājot par Latviju, jāmin, ka mēs kultūras ziņā esam bagāti. Arī 2014.gads un šis gads ir kultūras notikumiem pārpilns, izdabājot dažādām gaumēm.
Daugavpils 15.vidusskola šajā mācību gadā arī seko līdzi kultūras un literārajām aktivitātēm, tāpēc 19.februārī aicināja pilsētas skolu 10.klašu jauniešus uz valodas pēcpusdienu, kas veltīta kultūras un literatūras pasākumiem 2014. un 2015.gadā. Kopā sanāca skolēni no 10 pilsētas vidusskolām. Šoreiz pirmo reizi pie mums viesojās arī izglītības iestāde, kuras mācību valoda ir latviešu valoda – Daugavpils Valsts ģimnāzija.
Visi konkursi skolēniem bija veidoti pēctecīgi. Pirmkārt, aplūkojām mākslas un kultūras aktivitātes mūsu pilsētā un novadā. Dzejas dienas, starptautiskais Mūzikas un mākslas festivāls, Augšdaugavas svētki, garīgās mūzikas festivāls „Sudraba zvani” – tie ir daži literatūras un kultūras fakti, kas saistīti ar Daugavpils pilsētu un Daugavpils novadu.
Otrkārt, ielūkojāmies, kas interesants un būtisks kultūras un literatūras dzīvē ir noticis Latvijā. Te jānosauc tādi pazīstami pasākumi kā Muzeju naktis, Siguldas Opermūzikas svētki, Baltijas lielākais mūzikas un mākslas festivāls „Positivus” u.c.
Izrādās, ka pagājušajā un šajā gadā daudzas radošas personības mūsu valstī svinēja un svinēs apaļas jubilejas. Skolotāju piedāvātajā konkursā visas šīs personības bija sajaukušās raibā kaleidoskopā un skolēniem šajā kaleidoskopā vajadzēja ieviest kārtību.
Kas ir pasākums bez dziesmas? Daudzas dziesmas Latvijas kultūras un literatūras dzīvē ir atstājušas dziļas pēdas – tās iemīļo citas tautas, tām dungojam līdzi mēs paši, tās klausoties, atceramies ko būtisku no savas tautas vēstures, tāpēc viens konkurss pasākumā bija veltīts tieši dziesmai.
Dinamiku un ritmu pasākumam piešķīra vēlme uzvarēt. Iegūt 1.vietu – tas bija katras komandas sapnis, bet jāatceras, ka uzvaras laurus parasti plūc zinošākie, saliedētākie skolēni. Šoreiz par uzvarētājiem kļuva Daugavpils Valsts ģimnāzijas skolēni. 2.vietu ieguva Daugavpils Krievu vidusskolas-liceja komanda, bet 3.vietu dalīja Daugavpils 16.vidusskolas un Daugavpils 3.vidusskolas skolēnu komandas. Lielu paldies par piedalīšanos pasākumā sakām arī J.Raiņa Daugavpils 6.vidusskolas, Daugavpils 13.vidusskolas, Daugavpils 15.vidusskolas, Daugavpils 17.vidusskolas, Daugavpils Centra vidusskolas, J.Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāzijas komandām!
Saka, ka daudzas lietas dzīvēs sākas no kultūras un katram kaut neliela kultūras deva ir vajadzīga. Ceram, ka mūsu pasākumā skolēni bija ieguvēji un katrs guva sev kādu vērtīgu atziņu. Gaidīsim ciemos arī nākamgad!

Informāciju sagatavoja:
Daugavpils 15.vidusskolas
latviešu valodas un literatūras skolotāja
Santa Lukaševiča