Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes delegācija viesojās Itālijā

 01.04.2015.

No 18.marta līdz 24.martam Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes delegācija pārstāvēja Daugavpils pilsētu un Latviju projektā „Atpakaļ nākotnē: mūsu Eiropas vēstures liecības” („Back to the future: on the trail of our European history”) Itālijā, Skandiano (Scandiano) pilsētā. Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde kā pašvaldības iestāde ir partneris projektu programmā „Eiropa pilsoņiem” („Europe for Citizens”).—–
Eiropas Savienībai paplašinoties, pieredzējušās ES dalībvalstis meklē jaunus sadarbības partnerus, tāpēc, parakstot 50 gadu starptautiskās sadarbības memorandu starp pilsētām no veceiropas valstīm: Beļģiju (Tubize), Spāniju (Almanasa) un Čehiju (Blansko), tika pieaicināti arī jaunie projekta partneri no Latvijas (Daugavpils), Spānijas (Camarinas) un Zviedrijas (Overtornea). Mūsu delegācija turpmākās sadarbības vārdā pasniedza dāvanas Scandiano pilsētai – fotoalbumu par Latviju, Latgales melno keramiku un Latvijas tradicionālos saldumus.
Daugavpils delegācija piedalījās starptautiskās izstādes par spilgtākajiem notikumiem 20.gadsimta vēsturē sagatavošanā un svinīgajā atklāšanā. Izstādē piedalījās arī projekta partneri no Apvienotās Karalistes un Horvātijas. Mūsu pilsētas delegācija bija sagatavojusi fotogrāfijas, kurās atspoguļota pilsētnieku dzīve Padomju Savienībā, trešās Atmodas laikā un mūsdienās.
Īpaši vērtīga pieredze iegūta, apmeklējot dažāda tipa izglītības iestādes, kuras atrodas Skandiano un Regio Emilia provincē. Itālijā izglītības sistēma sastāv no 5 vecumposmiem, mūsu delegācijai bija iespēja iepazīties ar skolas pirmajiem 3 posmiem (3-6 gadi, 6 – 11 gadi un 11 – 14 gadi) un bērnudārzu, kur mazuļus atved pat no 7 mēnešu vecuma. Mūsu izglītības metodiķiem bija interesanti pavērot kolēģu darba metodes, bērnu spēļu, mācību un atpūtas vidi. Tika ievērots, ka bērnu attīstošajām spēlēm tiek izmantoti rūpnieciskās ražošanas atlikumi. Liela vērība bērna attīstībā tiek pievērsta izziņas procesam un eksperimentiem. Tas tiek pamatots ar to, ka bērns no dabas ir zinātkārs un tikai caur savu pieredzi var iepazīt pasauli un justies tajā droši un komfortabli. Pusaudžu vecumā bērni kopā ar skolotājiem iesaistās vietējās kopienas, pašvaldības dzīvē: rīko koncertus, teātra priekšnesumus, rada grafiti mākslas darbus pilsētvidē. Izglītības iestādēs tika pārrunātas turpmākās sadarbības iespējas starptautiskajos projektos. Tika nodibināti kontakti ar Tirdzniecības skolu Itālijā (Emilio pilsēta), kā arī ar Mākslas skolu no Spānijas (Camarinas pilsēta).
Delegācijas pārstāvji piedalījās vairākās darba grupās (sports, zinātne, vēsture) par nākamo projektu realizāciju. Tika izstrādāta viena no nākamā projekta darba versijām: „Kā Pirmais pasaules karš skāra civiliedzīvotājus?” Projektu plānots realizēt 2016.- 2018.gadā, kad tiks atzīmēti 100 gadi kopš kara beigām. Projektā ir ieplānots izpētīt, kā konkrētu ģimeņu vēsturi un likteņus ietekmēja migrācija kara laikā. Projektā pētījumu autori būs skolēni, kas kopā ar skolotājiem pētīs dažādu valstu dzimtu likteņus. Paredzams, ka projektā ieskicēsies līdzīgais Beļģijas, Itālijas, Latvijas un Zviedrijas vēsturē.
Delegācijas dzīve viesģimenēs vēl vairāk paspilgtināja iespaidus par Itāliju, tas bija neaizmirstams ceļojums kultūras, svešvalodu, sadzīves un viesmīlības jomā. Pateicoties modernajām tehnoloģijām, sociālajiem tīkliem internetā, saziņa un draudzība turpināsies arī nākotnē.

Uzziņai: ES programmas „Eiropa pilsoņiem” (2014-2020) mērķis ir tuvināt Eiropu tās iedzīvotājiem, stiprināt piemiņu un palielināt sabiedriskās līdzdalības iespējas ES, nodrošinot vietējā, reģionālā un dalībvalstu līmenī atklātākas debates par ES jautājumiem. Programma veicinās pilsoniskās sabiedrības organizāciju iespēju palielināšanos, lai to biedrus un plašāku sabiedrību iesaistītu ES demokrātiskajā dzīvē. Latvijā to pārrauga Kultūras ministrija.
Vairāk: http://www.km.gov.lv/lv/eiropapilsoniem/par-programmu/

Informāciju sagatavoja:
Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes
izglītības metodiķe pieaugušo izglītībā
Ilze Onzule
t. 29252443
ilze.onzule@ip.daugavpils.lv

Šis projekts tiek finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.