Demokrātijas nedēļa Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolā-licejā

13.05.2022.

Lai kopīgi svinētu, lepotos ar demokrātisku Latviju un aktīvi to stiprinātu, no 28.aprīļa līdz 9.maijam Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolā-licejā notika Demokrātijas nedēļa. Tai sākoties, skolā tika atklāta plakātu izstāde “DemokrātiJĀ”. Izstādē redzamie plakāti ir izstrādāti projektā “DemokrātiJĀ” hakatonos “Darīt ir darbības vārds” 2022.gada pavasarī. Tajos piedalījās skolēni no dažādām Latvijas skolām un reģioniem, to vidū arī liceja 10. un 11.klašu skolēni. —– 

2.maijā akcijas “Atpakaļ uz skolu/universitāti” ietvaros notika 11.plūsmas skolēnu tikšanās ar Eiropas Komisijas Juridiskā dienesta locekli Agni Sauku. Tikšanās laikā A.Sauka lielu uzmanību pievērsa karjeras jautājumam, skolēni paplašināja savas zināšanas par ES struktūru darbību un saņēma atbildes uz aktuāliem jautājumiem par cilvēktiesībām, Eiropas zaļo kursu un citām ES aktualitātēm.

Demokrātijas nedēļas pasākumi turpinājās 3.maijā ar akciju “Ziedi mūsu skola, Daugavpils un Latvija!”, kurā piedalījās liceja skolēni un skolotāji. Akcijas laikā tika izrotāta skolas teritorija: iestādīti ziedi, iesēta zāle, noformētas dekorācijas skolas pagalmā.

5.maijā licejā notika pasākums “Dzīvo, dari, jūties kopā!”, lai jauniešu vidū aktualizētu solidaritāti kā vienu no Eiropas Savienības svarīgākajām vērtībām. Gada laikā 10.plūsmas skolēni, Eiropas Parlamenta Vēstnieku Skolas komanda, piedalījās EP biroja Latvijā rīkotajos pasākumos. Jaunieši nolēma dalīties ar iegūtajām zināšanām un prasmēm, organizējot skolas mēroga pasākumu, lai svinētu Eiropas dienu ar saviem draugiem. Idejas īstenošanai tika izveidotas komandas, kurās bija gan 10., gan 8.klases skolēni un moderators – Eiropas Vēstnieku skolas pārstāvis. Skolēni strādāja darba grupās, novērtēja esošo situāciju un radīja idejas, kā risinās noteiktu problēmu saistībā ar solidaritātes tēmu. Pasākuma dalībniekus sveica Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere, Eiropas Parlamenta biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele, bet personīgās izaugsmes trenere un līdzdalības eksperte Ieva Johansson vadīja saliedēšanas aktivitāti.

Demokrātijas nedēļas ietvaros 5. plūsmā notika ārējā integrētā nodarbība “Pa dzimtās pilsētas vēstures pēdām” Dinaburgas pilsdrupās un parkā ”Daugavas loki”. Skolēni meklēja, kur slēpjas dzimtās pilsētas pirmsākumi, vēroja Daugavas lokus, apskatīja vecticībnieku ciematu Slutišķos, uzzināja, kā dzīvoja cilvēki agrāk, ar ko nodarbojās, uzklausīja sētas “Upāni” iedzīvotāju stāstus.

Astoto gadu pēc kārtas licejisti aktīvi piedalījās Eiropas eksāmenā, lai pārbaudītu daudzpusīgas zināšanas par dažādām dzīves jomām: ekoloģiju un tehniku, ekonomiku un finansēm, kultūru un valodām, ģeogrāfiju un vēsturi.

Aktīvi iesaistoties Demokrātijas nedēļas pasākumos, licejisti secināja, ka demokrātija prasa no cilvēka aktīvu līdzdalību, sava laika, zināšanu un prasmju veltīšanu kopējām sabiedrības vajadzībām.

Informāciju sagatavoja:
Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolas-liceja
izglītības metodiķe Eleonora Nedvede