Demokrātijas nedēļa Daugavpils vispārizglītojošajās skolās

06.05.2022.

Maija sākums mūsu pilsētas skolās allaž ir rosīgs, tiek atzīmēta pilsoniskuma un demokrātijas nedēļa. Šogad pasākumu klāsts ir īpaši plašs, jo reizē tiek atzīmēta arī Vides diena un Eiropas Jaunatnes gads. Lielākajā daļā pilsētas skolu jaunieši ne tikai svin svētkus ar patriotiskiem koncertiem un uzmundrinošām lekcijām, bet organizē patiesas līdzdalības akcijas un pasākumus, piemēram, stādot puķes Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolas-liceja pagalmā, veidojot radiopārraides un video sveicienus (Daugavpils Saskaņas pamatskola, Daugavpils Vienības pamatskola, Daugavpils 17.vidusskola), fotoizstādes (Daugavpils 10.vidusskola), pētot savu pilsētu un ielu, uz kuras dzīvo, sakopjot vidi Lielajā talkā (Daugavpils 11.pamatskola, J.Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāzija), piedaloties CSDD “Jauno satiksmes dalībnieku forumā 2022” (Daugavpils 9.vidusskola), piedaloties “Citā bazārā” un ekonomikas hakatonā ar “Ar Eiropys tvierīni Latgolā”.  

Demokrātijas nedēļā jaunieši devās ciemos arī uz pilsētas Domi, lai kopā ar pilsētas mēru apspriestu lēmumu pieņemšanas kārtību pašvaldībās (Daugavpils 3.vidusskola), un uzņēma ciemiņus pie sevis. 2.maijā Daugavpils Valsts ģimnāziju, Daugavpils Saskaņas pamatskolu, Daugavpils Centra vidusskolu un Daugavpils 3.vidusskolu apmeklēja Okupācijas muzeja lektori un biedrības “4.maija Deklarācijas klubs” pārstāvis Stefans Rāzna, lai 9.klases skolēnus rosinātu aizdomāties par brīvības vērtību un aicinātu izzināt nesenos vēstures notikumus. Savukārt 5.maijā Eiropas Komisijas pārstāve Latvijā Zane Petre Daugavpils Valsts ģimnāzijā stāstīja par 12 mītiem, kuri Latvijā pastāv par Zaļo kursu. Sarunā piedalījās un pieredzē par Zaļo kursu dalījās arī Grieķijas valsts vēstnieks Latvijā Eftimijs Eftimjadi un Polijas valsts vēstniece Latvijā Monika Mihališina. Pēc sarunas Eiropas Kustības Komunikācijas nodaļas speciāliste Dagnija Mediņa visus klātesošos jauniešus aicināja uz kahoot spēli par Ilgtspējīgu attīstību un zaļo domāšanu, kurā ar ātrāko un precīzāko atbilžu iesniegšanu izcēlās Daugavpils 9.vidusskolas skolēns Timurs Rogozins.

Daugavpils 12.vidusskolā Demokrātijas nedēļā visās vidusskolas klasēs tika izspēlēta lēmumu pieņemšanas spēle “DemokrātiJā!”, kuru piedāvāja biedrība “Eiropas Kustība Latvijā”, bet Vides dienas ietvaros tika organizētas pasaules formāta debates par rezolūciju “Šī valdība uzskata, ka mūsu ikdienas ieradumi ietekmē/neietekmē vietējās ekosistēmas” visām pilsētas skolām.

Ļoti populāras šogad ir kahoot spēles un dažādas viktorīnas, kas veltītas gan Latvijas, gan Eiropas Savienības tematikai. Īpašu paldies gribas pateikt J.Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāzijas Eiropas klubam, kas atkal klātienē 8.klašu skolēnus aicina izbaudīt “Eirospēli”.
Daugavpils Valsts ģimnāzijā Latvijas valsts svētki savijās kopā ar skolas 190 gadu jubilejas svinībām, tāpēc notika skolas saimes sadziedāšanās skolas pagalmā, starpdisciplinārās stundas par vērtībām, ilgtspēju un mūsu katra izvēlēm demokrātiskā sabiedrībā. Daļa vidusskolēnu piedalījās diskusijā, ko rosināja Eiropas Kustības Latvijā piedāvātie plakāti Loesje radošās rakstīšanas tehnikā par vērtībām un vārda brīvību. ”Loesje” ir 1983.gadā Nīderlandē dibināta starptautiska organizācija (arī nīderlandiešu meitenes vārds), kas atbalsta indivīda tiesības uz vārda un izpausmes brīvību.

Viens no Loesjē plakātiem vēsta: “Bez centa nav eiro, bez tevis nav demokrātijas”. Demokrātija, brīvība, ilgtspēja var pastāvēt tikai tad, ja mēs to vēlamies, ja mēs kopā un katrs atsevišķi to radām, svētki var izdoties tad, ja mēs vēlamies tos piedzīvot. Demokrātijas nedēļa turpinās, jo 7.-9.maijā visas skolas piedalīsies Eiropas eksāmenā, bet 9.maijā atzīmēsim Eiropas dienu. Lai prieks par piedzīvoto un veiksme Eiropas eksāmenā!

Informāciju sagatavoja
Sociālās un pilsoniskās mācību jomas koordinatore Daugavpilī
Signita Gabrāne