Informācija par Daugavpils pirmsskolas izglītības iestāžu darba režīmu vasaras periodā

25.05.2022.

Tuvojas 2021./2022.mācību gada noslēgums, un tūlīt klāt būs arī vasara – atpūtas un atvaļinājumu laiks. Vasara ir laiks, kad vēlams, lai bērni pavadītu vairāk laika kopā ar vecākiem, bet, ja gadījumā vecāki tomēr uzskata, ka pirmsskolas apmeklējums būs labākais risinājums, tad iestāde nodrošinās vietu savās telpās vai blakus esošajās pirmsskolās.  

Tehniskas nepieciešamības dēļ (pedagogu ikgadējā atvaļinājuma laikā nebūtu jārūpējas par aizvietošanu, kā arī varētu veikt nelielus remontdarbus) tieši vasaras periodā visas pirmsskolas skars nelielas izmaiņas. 19 Daugavpils pilsētas pirmsskolas izglītības iestādes turpinās darbu vasarā, tikai, pamatojoties uz vecāku aptauju (vai un kad viņu bērni apmeklēs pirmsskolas izglītības iestādi atvaļinājumu laikā), tiks samazināts grupu skaits un grupu darba režīms. Vasaras periodā grupu darba režīms pārsvarā būs no plkst.7.30 līdz plkst.17.30, bet vecāku ērtībai darbosies arī dežūrgrupas no plkst.7.00 līdz plkst.18.00, kā arī divās pirmsskolās (Daugavpils pilsētas 26.pirmsskolas izglītības iestādē un Daugavpils Stropu pamatskolas-attīstības centra pirmsskolas programmas īstenošanas vietā) – pa vienai diennakts grupai.

Uz noteiktu laika periodu būs slēgtas 9 pirmsskolas izglītības iestādes (pārsvarā jūnijā-augusta pirmajā pusē), bet bērni varēs apmeklēt blakus esošās pirmsskolas izglītības iestādes:
- no 01.06.-31.07. – Daugavpils pilsētas 9.pirmsskolas izglītības iestāde;
- no 06.06.-14.08. – Daugavpils pilsētas 17.pirmsskolas izglītības iestāde;
- no 20.06.-20.07. – Daugavpils pilsētas 28.pirmsskolas izglītības iestāde;
- no 27.06.-14.08. – Daugavpils pilsētas 3.pirmsskolas izglītības iestāde; savukārt Daugavpils pilsētas 23.pirmsskolas izglītības iestāde būs slēgta no 27.06.-19.08.;
- no 01.07.-31.07. – J.Raiņa Daugavpils 6.pamatskolas pirmsskolas grupas, savukārt Daugavpils Stropu pamatskolas-attīstības centra pirmsskolas programmas īstenošanas vietā no 01.07.-31.08.;
- no 04.07.-29.07. – Daugavpils pilsētas 13.pirmsskolas izglītības iestāde;
- no 21.07.-19.08. – Daugavpils pilsētas 30.pirmsskolas izglītības iestāde.

Katras pirmsskolas vecāki jau ir informēti par izmaiņām pirmsskolas darbībā un iespēju apmeklēt blakus esošo pirmsskolu, jo iestāžu darba grafiki ir tapuši ar vecāku līdzdalību. Ja gadījumā būs kādas izmaiņas vasaras periodā, tad vecākus arī par to laicīgi informēs.

Vasaras periodā pirmsskolās visas aktivitātes, ja ļaus laika apstākļi, pārsvarā notiks ārā (arī bērnu sagaidīšana no rīta un vakarpusē atdošana vecākiem), tāpēc lūgums vecākiem saviem bērniem nodrošināt atbilstošu apģērbu un noteikti parūpēties par galvassegām.

Visos neskaidros vai strīdīgos gadījumos vecāki tiek aicināti vērsties pie pirmsskolas izglītības iestāžu vadītājiem.

Lai bērni būtu dzīvespriecīgi, laimīgi un justos mīlēti, kā arī izaugtu par pašpietiekamiem pieaugušajiem, vecākiem ir nepieciešams pavadīt laiku kopā ar saviem bērniem. Nenoliedzami, ka bērniem veltītais laiks būs kā ilgtermiņa ieguldījums nākotnē. Vecāku uzmanības trūkums uz bērnu nākotnē var atsaukties dažādi, piemēram, pārāk jūtīgiem bērniem var parādīties izteikts raudulīgums vai nervozitāte, bet turpretim aktīvākiem bērniem var attīstīties agresivitāte un trauksme. Nākotnē, audzinot savas atvases, tagadējie bērni var pieņemt līdzīgu audzināšanas modeli, kurā kopā pavadītais laiks ir niecīgs. Tieši tāpēc vecākiem ir vērts vismaz vasarā vairāk laika pavadīt kopā ar saviem bērniem kopīgās aktivitātēs. Varbūt kā iedvesma noderēs arī mūsu 7 ieteikumi, kā interesanti, noderīgi un radoši pavadīt laiku kopā ar bērniem, paralēli komunicējot par sasniegumiem un neveiksmēm, rodot kopīgus risinājumus dažādās situācijās:
- Gatavojam kopā! Tas būs jautri visiem, bet bērnam būs iespēja apgūt vērtīgas prasmes, jo varēs iemācīties sekot līdzi receptei vai vecāku norādījumiem, būt uzmanīgam, attīstīt kulināro intuīciju un citas pilnīgi jaunas prasmes. Sākumā izvēlieties kādu viegli pagatavojamu ēdienu vai kūku, kas jūsu bērnam garšo. Pagatavojiet to kopā no paša sākuma. Tādējādi mazais ielāgos, ka ne viss nāk viegli, un ir lietas, kuru radīšana prasa darbu un laiku. Ļaujiet bērnam nosmērēties, neliedziet viņam darboties, ja vien tas nerada viņam apdraudējumu.
- Spēlējam galda spēles! Ja jums vēl ir saglabājušās galda spēles, tad tā būs jūsu priekšrocība – parādīt jūsu bērniem, ko jūs spēlējāt, kad tiešsaistes izklaides vēl nebija tik plaši pieejamas. Jauno spēļu piedāvājums ir diezgan iespaidīgs, tikai izvēlieties tādas spēles, kuras atbilst jūsu bērna vecumam un interesēm.
- Izveidojam ko interesantu kopā! Internetā ir atrodamas dažādas pamācības, kā pašiem kaut ko izveidot no priekšmetiem sev apkārt. Kopā varētu izveidot kādu rotaļlietu vai nieciņu, piemēram, leļļu māju no kartona kastes, mēbeles no kartona, drēbes no audumiem, nelielu kasti bērna pirmajam vienkāršu instrumentu komplektam no kartona vai citiem materiāliem, kurus ilgu laiku nelietojām un kuri mājās ir sakrājušies. Var izgatavot dekorācijas bērna istabai, dažus elementus atsvaidzinot vai izveidojot tos no jauna, piemēram, kādu interesantu apgaismojumu. Laba ideja varētu būt arī pašiem izgatavot kādu mūzikas instrumentu un vēlāk sarīkot koncertu vai sacerēt vienkāršu dziesmiņu. Šī ir arī lieliska iespēja pašiem sagatavot dāvanu kādiem svētkiem, kas tuvojas.
- Trenējamies pareizi tīrīt zobus! Mēs varam pavadīt laiku kopā, ne tikai spēlējoties, bet arī ieaudzinot noderīgus paradumus, kuri būs kopā ar bērnu visu viņa dzīvi. Neaizmirstiet, ka trenēšanās pareizi tīrīt zobus var būt arī pilna jautrības, piemēram, izmantojot Oral-B Disney taimera aplikāciju un piešķirot balvas, tiklīdz jūsu bērns ir iztīrījis zobus pareizi. Jums tikai jāpaskatās jūsu viedtālruņa ekrānā. Ja mazais lieto zobu birsti pareizi, tad parādās ekrānā paslēptais attēls. Tajā pat laikā jums vajadzētu pievērst uzmanību, vai jūsu bērns tīra zobus pareizi pēc norādījumiem, un uzreiz izlabot kļūdas. Aplikāciju var savietot ar Oral-B Kids zobu birstēm. Tomēr jāatceras, ka tas viss ir ne vien jautrība, bet arī rūpes par visiem tiem aspektiem, kuri saistīti ar mācīšanos tīrīt zobus pareizi.
- Vingrojam un dejojam! Svarīgs elements, rūpējoties par sevi, ir arī fiziskās aktivitātes. Ir svarīgi rosināt bērnu uzsākt deju vai mājas fitnesa nodarbības. Kamēr mūsu bērni vēl ir mazi, mums jāieaudzina viņos veselīga dzīvesveida vērtība. Ik uz soļa mums jāuzsver aktīva dzīvesveida sniegtās priekšrocības un pēc iespējas jāmazina priekšstats par to kā par apnicīgu pienākumu. Ja jūsu bērni ir mazi, tad ideāli piemērota būs dejošana. Tā var būt izklaidējoša kopīga aktivitāte, kas trenēs arī mūsu ķermeni. Tā būs arī labsajūta, veselīga attīstība un labs miegs jūsu bērnam.
- Krāsojam, izgriežam, veidojam! Aktivitātes, kas saistītas ar mākslu, attīsta abstrakto domāšanu, iztēli un manuālās prasmes, bet pasīvais kontakts ar mākslu veido gaumi un paplašina redzesloku. Ja jums ir vērtīgu, klasisko gleznu albumi, tad dažreiz ir vērts kopā ar bērnu tos pāršķirstīt. Kopā mēģināt atdarināt un atveidot pazīstamus mākslas darbus var būt jautri. Arī tad, ja nekas skaists no tā neiznāks, tas mums noteikti sagādās daudz jautru brīžu. Un, ja mūsos nav tik daudz radošuma, mēs varam paļauties uz dažādu krāsu spēlēm, kā arī varam ieteikt bērnam zīmējuma tēmu vai sarīkot mākslas darbu sacensības.
- Diskutējam par spēlfilmām un/vai animācijas filmām! Arī kopīga multfilmu vai filmu skatīšanās var būt noderīga. Tomēr centieties nebūt pilnīgi pasīvi. Pārrunājiet ar bērniem filmas notikumus, paskaidrojiet lietas, kuras viņiem varētu būt grūti izprast. Apspriediet galveno varoņu lēmumus, ņemot vērā dažādus rīcības variantus, morālās dilemmas un citas iespējas. Šāds mājas diskusiju klubiņš var būt ļoti efektīvs veids, kā iemācīties izteikt savas emocijas, sajūtas un pārdomas, attīstīt iztēli, erudīciju un izteikšanās prasmes.

Internetvietnes, kur vēl vecāki var smelties idejas radoša laika pavadīšanai kopā ar saviem bērniem:
- https://satori.lv/article/1000-idejas-laika-pavadisanai-ar-berniem;
- https://www.mammamuntetiem.lv/berns/rotalas/47778/70-iespejas-interesanti-pavadit-laiku-kopa-ar-berniem;
- https://maminuklubs.lv/pirmsskola/idejas-ka-kvalitativi-pavadit-laiku-kopa-ar-bernu299119/;
- https://www.santa.lv/raksts/mansmazais/berns/idejas-ka-pavadit-laiku-kopa-ar-bernu.-vienkarsi-bet-radosi-23027/;
- https://seik.lv/ka-pavadit-kvalitativi-laiku-kopa-ar-savu-bernu/ u.c.

Lai jums kopā ir jauki un izzinoši pavadīta vasara!

Informāciju sagatavoja:
Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde