Projekts par drošību noslēdzies!

20.12.2021.

Biedrības “Solis izaugsmē” projekts par drošību jauniešiem Daugavpilī noslēdzās. Kas gan tika paveikts? Par to lai stāsta paši jaunieši.  

Projekts – neformālās nodarbības – sākās š.g. septembrī, kad satikāmies, iepazināmies, saliedējāmies, jo bijām jaunieši no 3 Daugavpils skolām (Daugavpils Vienības pamatskola, J.Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāzija, PIKC “Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskola “Saules skola””, 9.-11.klases jaunieši). Projektā bija plānoti vismaz 10 dalībnieki, rezultātā apliecinājumus saņēma 15 (tie, kuri regulāri apmeklēja nodarbības).

Kādas bija nodarbības? Dažādas, jo, protams, Covid-19 epidēmija ietekmēja projekta īstenošanu un dažas nodarbības notika attālināti (ZOOM platformā) vai kombinēti – uzdevumi ZOOM platformā, bet “drošības maršruta” iziešana individuāli pilsētā. Protams, jau rakstot projekta pieteikumu, zinājām, ka nāksies pasteigties ar klātienes nodarbībām (atrakciju parka takas, VUGD un policijas apmeklējums), un tās mēs paspējām novadīt “normālā režīmā”. Klātienē darbojāmies, dzēšot uguni ar dažādiem ugunsdzēšamajiem aparātiem, apskatījām pašvaldības policijas, t.sk., videonovērošanas grupas darbu, sajutām drošības instrukciju nozīmi piedzīvojumu parkā “Tarzāns”. Informācijas apguve ar praktisko darbošanos paliek kā prasme, ko neaizmirsīsim. Tas ir tik būtiski, jo tieši jaunieši pārgalvības un pieredzes trūkuma dēļ pieļauj dažādas kļūdas, kas reizēm beidzas traģiski.

ZOOM nodarbība par dronu izmantošanu drošībai tika papildināta ar demonstrējumu noslēguma pasākumā, tādēļ tas kaut mazliet kompensēja redzēto teoriju. Jauniešu aizpildītās anketas pauž lielo interesi un vēlmi turpināt šāda veida projektus. Citēšu no anonīmajām atbildēm, to, kas dalībniekiem patika.

Interesantas nodarbības, ekskursijas, lekcijas... Viss bija ļoti interesanti, dzēst uguni, staigāt pa pilsētu meklēt dažus objektus, Tarzāna parks (atkārtojās gandrīz katrā atbildē). Man ļoti patika piedalīties tāda veida projektā, jo var iepazīties ar citiem cilvēkiem. Ugunsdzēsības dienests, radošums. Dāvanas. Es neesmu ļoti aktīva, un man nepatīk piedalīties projektus, bet šis projekts man ļoti patika. Nebija nekādu grūtību, nebija diskomforta, nebija nekādas problēmas ar cilvēkiem, kuri arī piedalījās projektā. Bija viss interesanti, un es nevaru pateikt, kas man patika, jo man patika viss!!

Nepatika projektā tās “dažas stundas ZOOM”, tas, ka “Covid-19 ietekmēja nodarbības” un “gribējās vairāk klātienes nodarbības”.

Uz jautājumu “Ko gribētu darīt citos projektos?”, jaunieši atbildēja, ka vēlētos “kādas aktivitātes ar sacensības elementiem, apmeklēt interesantas vietas, uzzināt vairāk par drošību, doties pārgājienos un darīt ko līdzīgu”. Bija prieks, ka pirmo reizi tieši šajā projektā jaunieši “uzzināja daudz jauna par droniem (kurus izmanto, lai plānos izveidotu 3D objektus), par policijas un ugunsdzēsēju darbību, pirmo reizi izdevās pamēģināt dzēst ar ugunsdzēšamo aparātu, ko atzina visi aptaujātie, biju piedzīvojumu parkā, pašvaldības policijas ēkā, uzzināju, kas ir sarkanās lūkas, kā apzīmē, kur ir hidranti…, izmēģināju simulācijas brilles, uzzināju ļoti interesantas lietas un faktus” un, protams, izskanēja arī vēlēšanās turpināt šādus projektus par drošību.

Gribētos stāstījumu par jauniešu gūto projektā noslēgt ar dalībnieces Marijas teikto: “…drošība ir mūsu atbildība, nevis kāda cita. Būsim atbildīgi paši par sevi un viens par otru!

Diemžēl visam pienāk noslēgums, pēdējā nodarbība notika klātienē, sniegotajā PIKC “Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskola “Saules skola”” pagalmā, kur jaunieši izteica savas domas par projektu, saņēma balvas savai un ģimenes drošībai: dūmu detektorus, multifunkcionālus lukturus, Ziemassvētku saldumus, pārsteiguma balvas aktīvākajiem.

Biedrība izsaka pateicību VUGD Latgales reģiona brigādei un Daugavpils pilsētas pašvaldības policijai par atsaucību un iespēju paviesoties, tikties ar tās darbiniekiem un dzirdēt praktiķu stāstus.

Liels paldies arī Daugavpils Vienības pamatskolai, J.Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāzijai un PIKC “Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskola “Saules skola”” administrācijām par atsaucību, informējot jauniešus, atļaujot izmantot skolas telpas.

Visas projekta nodarbības notika, ievērojot valstīt noteiktās drošības prasības Covid-19 pandēmijas apstākļos.

Šo jaunatnes iniciatīvas projektu pilnībā finansē Eiropas Sociālā fonda projekts Nr.8.3.4.0/16/I/001 “Atbalsts priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanai” (PuMPuRS).

Informāciju sagatavoja:
E.Balode, biedrības “Solis izaugsmē” projekta koordinatore