Starptautiskais skolēnu kongress ķīmijā Daugavpils 3.vidusskolā
11.10.2021.
Mūsu augsto tehnoloģiju laikā skolēni sāk zaudēt interesi par eksperimentālo zinātņu studijām. Lai palielinātu skolēnu vēlmi apgūt un turpmāk studēt dabaszinātņu priekšmetus, skolu pārstāvji no Spānijas, Beļģijas, Itālijas, Latvijas un Portugāles darbojas kopīgā ES Erasmus+ programmas starpskolu stratēģisko partnerības (KA219) projektā Nr. 2019-1-ES01-KA229-064155_4 “Science Is All Around” (“Zinātne ir visapkārt”). —–
No š.g. 4.oktobra līdz 8.oktobrim Daugavpils 3.vidusskola uzņēma Starptautiskā ķīmijas kongresa dalībniekus. Neaizmirstamus iespaidus uz visiem atstāja mūsu brīnišķīgie koristi Marutas Veļičko vadībā, kuri labprāt dziedāja viesiem klātienē. Pirmajā dienā mūs sirsnīgi sveica Daugavpils Universitātes Dabaszinātņu un matemātikas fakultātes dekāns Juris Soms. Profesors savā lekcijā uzsvēra ķīmijas nozīmi cilvēka dzīvē no seniem laikiem līdz mūsdienām un jaunākās paaudzes lomu jaunos atklājumos. Mūsu skolas 12.b klases skolēns Evans Griškjāns praksē ir demonstrējis ķīmisko likumu darbību. Pats profesors un dažādu laboratoriju darbinieki iepazīstināja mūs ar pētnieku mūsdienīgo aprīkojumu un aizraujošo darbu. Izsakām dziļu pateicību Jurim Somam un viņa palīgiem par atvērto durvju dienu ārvalstu viesiem. Universitātes telpās esošajā Daugavpils Inovāciju centrā skolēni un skolotāji ar entuziasmu eksperimentēja, nosakot banāna DNS, un izmēģināja praksē, kā darbojas fizikas likumi attiecībā uz dažādiem interaktīviem eksponātiem.
Otrdien notika nozīmīgs ķīmijas kongress, kurā skolēniem bija dota iespēja justies kā īstiem zinātniekiem. Visas valstis sagatavoja un prezentēja plakātus par tēmu “Ķīmija mums apkārt”, kā arī vadīja kongresam sagatavoto eksperimentu norisi: līmes izgatavošanu no vājpiena (Spānija), titrējamā skābuma noteikšanu pienā (Itālijā), tā dēvētās “ziloņa zobu pastas” radīšanu (Beļģija), liesmas ietekmi uz dažādām virsmām (Portugāle), kvēlojošas nūjiņas reakciju (Latvija). Katram kongresa dalībniekam bija iespēja piedalīties šajos aizraujošajos ķīmiskajos eksperimentos. Pateicoties projekta koordinatores Helēnas Skripničenko un ķīmijas skolotāju Armanda Maļecka un Jāņa Kārkliņa ciešajai sadarbībai, kongress tika aizvadīts ļoti augstā līmenī.
Trešdienas tēma bija iepazīšanās ar Latvijas kultūru un tradīcijām. Erasmus+ projekta dalībnieki apmeklēja unikālo Preiļu Leļļu muzeju, kur ar interesi aplūkoja pazīstamus filmu un multfilmu varoņus, kā arī apbrīnoja citus talantīgās mākslinieces darbus. Ar lielu sajūsmu skolēni un skolotāji izmantoja iespēju nokļūt citā gadsimtā, pielaikojot brīnišķīgos prinču un princešu, galma dāmu un musketieru tērpus. Aglonas maizes muzejā viesi baudīja latviešu virtuvi un iepazinās ar nacionālajām tradīcijām. Spilgtas atmiņas par ceļojumu paliks atmiņā uz ilgu laiku.
Ceturtdiena projekta dalībniekiem bija pēdējā uzturēšanās diena Daugavpilī. No rīta viņi apmeklēja Daugavpils Marka Rotko mākslas centru un iepazinās ar Dinaburgas cietokšņa vēsturi, bet pēcpusdienā piedalījās kluba “Chucha chacha kids” sagatavotā interaktīvā ķīmijas šovā. Starptautiskā skolotāju komanda apkopoja kongresa rezultātus un plānoja darbu tuvākajai nākotnei. Vakarā torte ar projekta logo kļuva par patīkamu pārsteigumu, un skolēni no dažādām valstīm, kas bija sadraudzējušies dažu dienu laikā, nemaz nevēlējās šķirties viens no otra.
Piektdienas rītā starptautiskā delegācija devās uz Koknesi, kur amatu centrā “Mazā kāpa” ikvienam bija iespēja izgatavot suvenīru ar Latvijas simboliku. Farmācijas muzejā Rīgā skolēni un skolotāji ar interesi sekoja aptieku attīstības ceļam vairāku gadsimtu garumā, apmeklēja alķīmiķa laboratoriju, tradicionālā dziednieka māju un ārstniecības augu dārzu. Projekta pēdējā diena noslēdzās ar ekskursiju pa Vecrīgu.
Mūsu skolēniem, kuri par savu nākotnes profesiju izvēlējušies medicīnu un valodas, tā bija neaizmirstama un vērtīga pieredze, par ko viņi pastāsta.
“Ir pagājusi brīnišķīga, aizraujoša nedēļa, kura deva man daudz pieredzes. Visvairāk man patika sazināties ar citu valstu skolēniem, iepazīt viņu kultūru un uzzināt ko jaunu. Man patika arī kongresa diena, kurā katra valsts rādīja eksperimentus. Piemēram, es uzzināju, kā pagatavot kvēlojošu šķidrumu vai kā mainīt liesmas krāsu” (Nellija Osmane).
“Ārvalstu studenti izrādījās ļoti labi un patīkami sarunu biedri. Mēs visi baidījāmies sākt runāt viens ar otru, brīžiem mēs viens otru nesapratām, bet mēs kļuvām tik ļoti tuvi, ka bija skumji domāt, ka drīz mēs visi šķirsimies. Projekts deva man jaunus iespaidus, ko es atcerēšos visu dzīvi” (Karina Vaidere).
“Šī nedēļa bija neaizmirstama. Es iepazinos ar jauniem draugiem un dažādām kultūrām. Man ļoti patika mūsu ceļojums uz Aglonu, maizes muzeju, kad mēs kā viena liela ģimene sēdējām pie galda un nogaršojām latviešu ēdienus. Man ļoti patika arī mūsu skolas diskotēka. Ceru, ka tā nebija mūsu pēdējā tikšanās un mēs turpināsim sazināties turpmāk!” (Ksenija Petunova)
“Mana pieredze apliecina to, ka tagad es varu droši apgalvot: sagatavot programmu un komunicēt ar ārvalstu viesiem ir daudz vieglāk, nekā šķiet sākumā. Pats sarežģītākais šajā lietā – pāriet no vienkāršas vēlmes uz reālu rīcību. Šīs dienas nenoliedzami bija labākais laiks manā dzīvē” (Valērija Prihodko).
“Man visvairāk patika mūsu ceļojums uz Rīgu, īpaši farmācijas muzejs. Tur bija ļoti daudz jaunas un interesantas informācijas un eksponātu. Bija ļoti jauki braukt autobusā ar citiem projekta dalībniekiem, jo mēs stāstījām viens otram interesantas ziņas un faktus par savām valstīm” (Daria Malysheva).
Fotoieskats projekta mobilitātes norisē https://photos.app.goo.gl/TBD2MQ3YZ9pJS2To9
Daugavpils 3.vidusskolas Erasmus+ programmas projektu „Science Is All Around” līdzfinansē Eiropas Savienība. Vairāk par Erasmus+ programmu var uzzināt Valsts izglītības attīstības aģentūras mājaslapā www.viaa.gov.lv sadaļā Erasmus+.
Informāciju sagatavoja:
Daugavpils 3.vidusskolas
angļu valodas skolotāja
Irena Rožko,
projektu koordinatore
Helēna Skripničenko