Aicinām apmeklēt 25.marta piemiņas pasākumu Daugavpilī A.Pumpura skvērā

2023.gada 25.martā plkst.11.00 vienlaikus visā Latvijā – katrā pašvaldībā notiks nacionālais piemiņas pasākums “Aizvestie. Neaizmirstie. 1949.gada 25.marta deportācijas”, kurā tiks lasīti 1949.gada deportēto iedzīvotāju vārdi, tādējādi godinot ikviena izvestā Latvijas valstspiederīgā piemiņu. Piemiņas pasākumu rīko Valsts prezidenta kanceleja sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku, ekspertiem no Latvijas Nacionālā arhīva, “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” un sabiedriskajiem medijiem. Pasākumu atbalsta: Kultūras ministrija, Latvijas Okupācijas muzejs, Pasaules Brīvo latviešu apvienība.

Daugavpilī pasākums notiks 25.martā, pusstundu agrāk, plkst.10.30, lai uzklausītu oficiālās uzrunas un plkst.11.00 Daugavpils teātra aktieri nolasīs deportēto vārdus, A.Pumpura skvērā pie piemiņas akmens “Nevainīgajiem sarkanā terora upuriem”. Lasījums tiks straumēts tiešraidē. Pasākumu organizē Daugavpils pilsētas dome, Daugavpils Kultūras pārvalde, Daugavpils politiski represēto klubs, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs, Daugavpils teātris, Vienības nams. Aicinām Daugavpils pilsētas vispārējās un profesionālās izglītības iestāžu skolēnus un audzēkņus apmeklēt Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienas pasākumu Daugavpilī!

Plašāka informācija par piemiņas pasākumiem visā Latvijā.

Šī gada 25.martā plkst.11.00, vienlaikus visos Latvijas novados un pilsētās, kā arī citviet pasaulē, pieminēs 74.gadadienu kopš 1949.gada 25.marta deportācijām, kad 42 300 Latvijas ļaudis tika vardarbīgi deportēti uz Krieviju.

Piemiņas pasākumu laikā 43 pašvaldībās tiks nolasīti izsūtīto vārdi, to vecums un dzīves vieta, lasījumus plkst.11.00 ievadīs Valsts prezidenta Egila Levita uzruna.

Lasījumu tiešraidēm no 43 pašvaldībām varēs sekot līdz Latvijas sabiedrisko mediju portālā LSM.lv un Latvijas Nacionālās bibliotēkas mājas lapā LNB.lv, kā arī īpaši piemiņas pasākumam izstrādātā digitālā kartē deportetie.kartes.lv. Karti izstrādājusi “Jāņa sēta”, pamatojoties uz Latvijas Valsts arhīva veidoto deportēto Latvijas iedzīvotāju sarakstu un tur norādītajām vēsturiskajām adresēm.

Atverot karti lapā deportetie.kartes.lv kreisajā pusē atrodamas divas sadaļas  jeb pogas – “Deportētie iedzīvotāji”, kuru aktivizējot parādās deportēto cilvēku skaits un saraksti, kā arī poga “Piemiņas pasākumi” – saites uz pašvaldību tiešraidēm.

Sadaļā “Deportētie iedzīvotāji” izvēloties “1949.gada 25.marts”, uzvirzot kursoru uz izvēlētās vietas, karti iespējams pietuvināt tik tuvu, ka redzama konkrēta adrese, māja vai sēta. Uzspiežot uz apļa, redzams saraksts ar informāciju par aizvestajiem cilvēkiem – viņu vārds, uzvārds un vecums.

Savukārt sadaļas “Piemiņas pasākumi” apļos ir iezīmētas vietas, kurās šī  gada 25.martā plkst.11.00 tiešsaistē notiks deportēto cilvēku vārdu lasījumi.

Abās sadaļās arī iespējams skatīt jau notikušo 2021.gada 14.jūnija lasījumus, kad 119 pašvaldībās notika piemiņas pasākumi, pieminot 80 gadus kopš 1941.gada 14.jūnija deportācijām. Sadaļā “Piemiņas pasākumi pasaulē” apkopoti fotoattēli no 2021. gadā ārvalstīs rīkotiem piemiņas pasākumiem.

Piemiņas pasākumu “Aizvestie. Neaizmirstie” rīko Valsts prezidenta kanceleja un Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar SIA “Jāņa sēta” un  Latvijas Pašvaldību savienību, kā arī 36 Latvijas novadiem un 7 valstspilsētām. Pasākumu iniciatore ir Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete.