Izglītības un zinātnes ministres Andas Čakšas vizīte Daugavpils valstspilsētā un Augšdaugavas novadā

Š.g. 23. un 24.martā Daugavpilī viesojās izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša. Vizītes laikā ministre tikās ar Daugavpils valstspilsētas pašvaldības un Augšdaugavas novada pašvaldības vadību un abu pašvaldību izglītības iestāžu direktoriem/vadītājiem, kā arī apmeklēja profesionālas izglītības iestādes un Daugavpils Universitāti.

Šī bija A. Čakšas pirmā vizīte Daugavpilī un tās laikā viņa apmeklēja pilsētas izglītības iestādes, kā arī ceturtdienas pēcpusdienā MIKC “Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolā “Saules skola”” tikās ar Daugavpils valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāju Andreju Elksniņu, priekšsēdētāja 1.vietnieku Alekseju Vasiļjevu, Augšdaugavas novada pašvaldības domes priekšsēdētāju Arvīdu Kucinu, novada pašvaldības izpilddirektoru Pēteri Dzalbi un abu pašvaldību izglītības iestāžu direktoriem/vadītājiem.

Tikšanās laikā Daugavpils valstspilsētas pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītāja Marina Isupova un Augšdaugavas novada pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītāja Janita Zarakovska klātesošos iepazīstināja ar aktuālo situāciju katras pašvaldības skolu tīklā.

Runājot par pēdējām izmaiņām Daugavpils valstpilsētas skolu tīklā, ministre atzina, ka tas ir viens no labākajiem un pārdomātākajiem skolu tīkliem visā Latvijā. Skolu stiprināšana ar pirmsskolas programmām stratēģiski palīdzēs nodrošināt jaunizveidotajās iestādēs ilgtspējīgas nākotnes vidusskolas un sākt strādāt ar bērniem jau sagatavošanas grupās, izmantojot esošo skolu un pedagogu pieredzi.

Domes vadība ar A.Čakšu apsprieda jautājumus, kas saistīti ar skolotāja profesijas prestiža celšanu, nepieciešamību pēc atbalsta skolotājiem, kā arī nepieciešamību pēc pedagogu algu palielinājuma garantijām.

Kā vienu no aktuālākajiem izaicinājumiem izglītības jomā Daugavpilī Andrejs Elksniņš atzina pāreju uz mācībām tikai latviešu valodā, kas paredzēta no šī gada 1.septembra. Tik īsā laikā pārejas process sagādās problēmas gan skolēniem un viņu vecākiem, gan skolotājiem. Mērs uzsvēra, ka tieši šeit Daugavpils skolām ir nepieciešams atbalsts un palīdzība, īpaši tiem bērniem, kuri apgūst speciālās izglītības programmas. Skolām nepieciešami kvalitatīvi mācību materiāli.

Aktuāls jautājums ir arī skolēnu ēdināšana. Daugavpils valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš norādīja, ka no šī gada 1. septembra skolēnu ēdināšanas izmaksas pieaugs no 2,15 eiro (iepriekš 1,42 eiro) līdz 3,09 eiro. Valsts finansē tikai 50% no 1.-4. klašu skolēnu ēdināšanas izdevumiem un neplāno palielināt atbalstu pašvaldībām. Šajā sakarā A. Elksniņš uzsvēra: ja izmaksu palielinājumu līdz 2,15 eiro Daugavpils pašvaldība spēja segt no sava budžeta, tad, ēdināšanas izmaksām sasniedzot 3,09 eiro, bez valsts atbalsta Daugavpils valstspilsētas pašvaldība būs spiesta ieviest vecāku līdzfinansējumu.

A.Čakša Daugavpilī viesojās divas dienas, kuru laikā viņa apmeklēja vairākas Daugavpils valstspilsētas un Augšdaugavas novada pašvaldības izglītības iestādes, kā arī piedalījās Eiropas Parlamenta rīkotās akcijas “Atpakaļ uz skolu” aktivitātēs.

Izmantota informācija: https://www.daugavpils.lv/pilseta/iedzivotajiem/izglitiba-un-zinatne/zinas/anda-caksa-skolu-tikls-daugavpili-ir-viens-no-labakajiem-un-pardomatakajiem-visa-latvija