Mobilitāte Maltā
No 28.oktobra līdz 1.novembrim Daugavpils Iespēju vidusskolas pirmsskolas izglītības skolotājas Irina Borisika un Anita Spila piedalījās Erasmus+ programmas projekta “Mēs varam un darām!” kursos „The KindergartenCarousel – Teaching Pre-School Children” (Pirmsskolas karuselis – pirmsskolas vecuma bērnu mācīšana) Maltā, Sant Džuliāna pilsētā, institūtā Executive Training Institute Ltd. (ETI). Viens no projekta mērķiem ir stiprināt skolas metodisko kapacitāti, apgūstot jaunas metodes, stratēģijas, kas attīsta skolēnu kritisko domāšanu, akcentējot arī valodu mācīšanas jomas.
Kursu mērķis bija izmantojot praktiskas metodes un paņēmienus, nodrošināt labāku izpratni par pirmsskolas apmācību, ieviest jaunas mācību metodes (tehnoloģijas, e-rīki, interaktīvas spēles u.c.), palīdzēt skolotājiem pilnveidot mācīšanas prasmes, nostiprināt izpratni par tehnoloģijām un informācijas un komunikācijas tehnoloģijām (IKT) mūsdienīgā pirmsskolā, apmainīties ar pedagoģisko informāciju un zināšanām daudzkultūru kontekstā, attīstīt angļu valodas prasmes, iepazīties ar Maltas kultūras mantojumu, ar tās bilingvālo lingvistisko vidi.
Projektā piedalījās arī četras pirmsskolas skolotājas no Rumānijas.
Kursu sākumā pasniedzēja Tessie Bezzina kopā ar projekta dalībniecēm diskutēja: Kāds ir 21.gadsimta pirmsskolas vecuma bērns? Kā mēs varam attīstīt bērnu mācīšanas spējas un prasmes? Kādam jābūt aktivitātēm, lai sekmīgi mudinātu bērnus iegūt jaunas zināšanas?
Kopā secinājām, ka mūsdienīgie bērni ir aktīvi, zinātkāri, ar attīstītām digitālām prasmēm, nepacietīgi, atklājēji, eksperimentētāji, enerģijas pilni. Kopīgi izstrādājām kritērijus veiksmīgām aktivitātēm, daži no tiem ir: nodrošināt iespējas, kas mudinās spēlēt un mijiedarboties savā starpā; piedāvāt aktivitātes, kurās bērniem jārisina problēmas (kritiskās domāšanas attīstīšana); atļaut bērniem būt radošiem, darbojoties individuāli vai grupās; atklāt jaunas mācīšanās iespējas, attīstot digitālās prasmes; ņemt vērā bērnu intereses, piedalīties spēlēs un aktivitātēs; mudināt un slavēt audzēkņu centienus un reaģēt uz viņu vajadzībām.
Galvenais kursu mērķis bija sniegt praktiskus ieteikumus, piemērus, uzdevumus, kurus pēc šo kursu pabeigšanas, mēs, pirmsskolas skolotājas, varētu izmantot sava darba ikdienā. Teorētiskās zināšanas tika nostiprinātas ar praktiskajām aktivitātēm – mēs izmēģinājām visas piedāvātas spēles, rotaļas, vingrinājumus, e-rīkus un metodikas.
Kursu saturā ietilpa tādas svarīgas jomas kā runas, izrunas, runāšanas, sarunvalodas spēju attīstīšana; dziesmu, mūzikas izmantošana pirmsskolas grupā; video pielietojums pirmsskolā, tās mācīšanās potenciāls; uz spēli balstīta apmācība, attīstot sadarbību, komunikāciju, domāšanu; uz projektiem balstīta apmācība; E-rīku, internetresursu un dažādu internetvietņu izmantošana mācību procesā; daiļliteratūra un teātris pirmsskolā; eksperimenti pirmsskolā; attēlu izmantošana apmācības procesā.
Brīnišķīgi, ka mums bija iespēja iepazīties ar Maltas kultūru un vēsturi, piedaloties ekskursijās uz Maltas galvaspilsētu Valettu un pilsētām Rabat un Mdina. Cik skaista ir Vidusjūra, šauras pilsētu ielas, veikaliņi ar suvenīriem, mazas kafejnīcas ar maltiešu nacionāliem ēdieniem, skati uz jūru! Mēs izbaudījām pilnībā Vidusjūras valsts atmosfēru un viesmīlību!
Protams, Maltā mūs gaidīja izaicinājumi, viens no tiem bija runāt angļu valodā. Viennozīmīgi varam pateikt, ka tā bija lieliska pieredze valodas zināšanu pilnveidei!
Liels paldies skolas direktorei I.Brokānei, Erasmus+ projekta koordinatorei A.Guževai un angļu valodas skolotājai J.Maskaļovai par iespēju piedalīties projekta un gūt jaunu pieredzi.
Informāciju sagatavoja:
Daugavpils Iespēju vidusskolas pirmsskolas izglītības skolotājas
Irina Borisika un Anita Spila