Pilsoniskuma nedēļa “Visur tevi, Latvija, dzirdu, jūtu, redzu…” Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolā-licejā
No 11. līdz 15.novembrim Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolā-licejā norisinājās Pilsoniskuma nedēļa “Visur tevi, Latvija, dzirdu, jūtu, redzu…”. Pilsoniskuma nedēļas mērķis ir modināt skolēnos dziļu piederības sajūtu dzimtajai zemei, ļaut viņiem sajust, cik svarīgi ir būt daļai no savas tautas vēstures un kultūras, vienlaikus veidojot izpratni par sabiedrības vērtībām un atbildību. Tā ir iespēja ne tikai izzināt Latvijas bagātības un tradīcijas, bet arī piedzīvot, kā sadarbība un radoša iesaistīšanās palīdz stiprināt vienotību.
Svētku nedēļa sākās ar svinīgu Lāčplēša dienas atzīmēšanu.10.plūsmas skolēni piedalījās piemiņas brīdī Latviešu karavīru kapos, godinot tos, kas atdevuši dzīvību par Latvijas brīvību. Licejisti pievienojās arī pilsētas kopīgajai tradīcijai – Lāpu gājienam, kas kļuva par vienotības un cieņas apliecinājumu.
Pilsoniskuma nedēļa sniedza skolēniem iespēju doties ekskursijās un piedalīties izzinošās aktivitātēs, lai tuvāk iepazītu Latvijas vēsturi un kultūru. 1. un 6.plūsmas skolēni apmeklēja Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeju, piedaloties interaktīvajā nodarbībā “Ko tu zini par Latviju” un “ Daugavpils Pirmās neatkarības laikā: cilvēki, notikumi, fakti”, bet 8.plūsmas skolēni viesojās Lūznavas muižā, kur uzzināja par muižas veidotāju vēsturi, iesaistījās dažādās aktivitātēs, izpētot muižas arhitektūru un ekspozīcijas. 2., 3. un 6.plūsmas skolēni piedalījās spēlē “Kad tu pa Tēvzemes ceļiem ej” Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiāles “Jaunbūves bibliotēkā”, izzinot, cik dziļas un stipras ir mūsu saknes.
Svētku nedēļā licejā viesojās īpaši cilvēki, kas iedvesmoja ar saviem stāstiem un pieredzi, mudinot domāt par savu lomu sabiedrībā. 15.novembrī 10.a klases skolēni tikās ar Daugavpils valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāju A.Elksniņu, kurš pastāstīja par vietējās pašvaldības lomu un iespējām demokrātiskā sabiedrībā. Licejā viesojās arī LCB filiāles “Čiekuru bibliotēka” pārstāvji, kas 3.plūsmai novadīja sirsnīgu nodarbību “Nekur nav tik labi kā mājās”, pēc kuras skolēni vēlreiz pārliecinājās, ka dzimtās mājas un zeme ir vieta, kur sākas mūsu spēks un drošība.
Nedēļas laikā skolēni piedalījās daudzveidīgās tematiskās stundās, kurās ar lepnumu un aizrautību atklāja Latvijas vērtības. Dabaszinībās 3.plūsmas skolēni mācījās saudzēt dzimto dabu, bet bioloģijā 9.klase izzināja Latvijas apdraudētos dzīvniekus, lai saprastu, cik svarīgi ir saglabāt mūsu valsts unikālo dabu. Vizuālajā mākslā tika zīmēti tautastērpi un etnogrāfiskās zīmes, bet mūzikas stundās skolēni klausījās latviešu mūziku, cenšoties izprast tās stāstus un emocijas. Datorikas stundās tapa skaistas, Latvijas tematikai veltītas atklātnes un kolāžas, bet sportā vidusskolēni veidoja svētku piramīdas, kas simbolizēja vienotību un kopīgu darbu. Latviešu valodas stundās 1.plūsmas skolēni piedalījās dzejoļu konkursā “Mana dzimtene – Latvija”, 7.plūsmas skolēni iesaistījās spēlē “Kultūras domino”, iepazīstot Latvijas kultūras mantojumu, bet 5.plūsmas skolēni piedalījās latviešu dziesmu parādē “Latvija dzintara un emociju zeme”. Sociālo zinību stundās tika veidoti projekti “Par ko mums stāsta ģimenes vēstures avoti?” un “Cilvēks Latvijā, kurš man ir interesants”, kas ļāva izzināt savas ģimenes vēsturi un izpētīt ievērojamu personību dzīvi, sasniegumus un ieguldījumu Latvijas sabiedrībā.
Skolas telpās nedēļas laikā valdīja svētku noskaņa. Visus priecēja zīmējumu izstāde “Rudens izgrezno Latviju”, kur skolēni savos darbos attēloja rudens burvību, kura ieskauj mūsu dzimto zemi. Bibliotēkā tika organizēta grāmatu izstāde “Ceļojam pa Latviju”, kas aicināja iepazīt mūsu valsts bagātīgo kultūras un dabas mantojumu, savukārt suvenīru izstāde “Apceļosim Latviju” atgādināja par Latvijas skaistākajiem nostūriem, kas glabā neizmērojamu mīlestību un lepnumu par mūsu valsti.
Pilsoniskuma nedēļā notika arī svinīgi pasākumi “Ceļojums pa Latvijas takām” – svinīga līnija 1.-4.klašu skolēniem un svētku koncerti vecāko klašu skolēniem. Šie brīži bija piepildīti ar dziesmām, dejām un sirsnīgiem pateicības vārdiem dzimtajai zemei, kas mūs vieno, iedvesmo un stiprina. Šajās dienās vēlreiz tika atgādināts, ka Latvija ir ne tikai zeme, kura mēs dzīvojam – tā ir mūsu mājas, mūsu saknes, mūsu spēka avots.
Informāciju sagatavoja
Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolas-liceja
izglītības metodiķe
Eleonora Nedvede