Lasītprieka nedēļa Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolā-licejā
Īstenojot vienu no šī mācību gada prioritātēm – lasītprasmes veicināšana un attīstīšana –, Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolā-licejā norisinājās Lasītprieka nedēļa, kuras ietvaros notika daudzveidīgi pasākumi.
Tā sākās ar profesionālu sarunu par skolēnu lasīšanas un tekstpratības prasmju attīstīšanu, kurā piedalījās arī Daugavpils pilsētas 27.pirmsskolas izglītības iestādes skolotāji. Liceja direktores vietniece Lilija Meinerte iepazīstināja ar skolas darba virzieniem skolēnu lasītprasmju attīstīšanā, lasītprieka sekmēšanā. Latviešu valodas skolotājas Nadežda Volkova, Anita Zariņa dalījās pieredzē skolēnu par lasītprasmes veicināšanā sākumskolā, dažādu mācību līdzekļu izmantošanu: mācību grāmatas, digitālās tehnoloģijas, mācību platformas.
Notika 1.klases skolēnu otrais šajā mācību gadā lasītprasmes monitorings ,,Lasītprieka minūte”, pēc kura rezultātiem var secināt, ka pirmklasnieku lasīšanas prasmes, salīdzinot ar gada sākumu, ir uzlabojušās.
Lasītprieka nedēļas ietvaros 1.stāva gaitenī varēja apskatīt 3.plūsmas skolēnu un vecāku fotogalerjiu “Mirklis ar grāmatu”. Vecāki iemūžināja savus lasošos bērnus dažādās vietās: mājās, brīvā dabā, sporta laukumā.
Daudz pasākumu notika skolas bibliotēkā, kur skolēnus sagaidīja un atbalstīja bibliotekāre Jeļena Kolpakova. Šeit skolēni iepazinās ar jaunāko daiļliteratūru grāmatu izstādē. 2.plūsmas skolēni starpbrīžos ar prieku klausījās, kā vecāko klašu skolēni lasīja viņiem priekšā Svena Nūrdkvista pasaku “Kad Finduss bija maziņš un pazudis”. Pirmklasnieki latviešu valodas stundās mācījās atrast svarīgāko informāciju un veidoja grāmatu pases, pētot dažādus literāros darbus – stāstus, pasakas un dzejoļus. Tās bija aizraujošas un izzinošas tikšanās ar grāmatām!
Jau 19 gadus skola piedalās lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”. ,,Bērnu žūrijas 2024” grāmatu vērtēšanā iesaistījās 898 bibliotēkas, 22 200 lasītāji no visas pasaules. Licejā programmā darbojās 44 eksperti – skolēni, skolotāji un vecāki. Lasītprieka nedēļas ietvaros bibliotēkā notika svinīgs pasākums – “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2024” sumināšanas svētki, kuros visi eksperti tika apbalvoti ar Pateicības rakstiem un pārsteiguma balvām no liceja un Latvijas Nacionālās bibliotēkas.
Tradicionāli aprīlī visi 5.plūsmas skolēni piedalījās skolas Skaļās lasīšanas sacensībās, kuru mērķis ir sekmēt interesi par lasīšanu un grāmatām, saliedēt skolēnus kopīgām lasīšanas aktivitātēm un veicināt lasītprieku. Skolēni ar aizrautību stāstīja, kādi lasītāji viņi ir un izteiksmīgi, iejūtoties varoņu lomās, lasīja fragmentus no pašu izvēlētajām grāmatām. Par skolas čempionu kļuva Kamils Buļs, kurš pārstāvēs skolu Daugavpils reģionālajā finālā.
Lasītprieka nedēļā 8.plūsmas skolēni tika mudināti ļauties radošam izaicinājumam, piedaloties konkursā ,,Atdzīvini grāmatu!”. Lai piedalītos konkursā, no visa daudzveidīgā klāsta jauniešiem vajadzēja izvēlēties vienu grāmatu, maksimāli tuvu oriģinālam izveidot vāka interpretāciju un nofotografēt to. Rezultātā tapa interesanti, radoši darbi, kuri motivēs izlasīt izvēlētās grāmatas.
Pēc aktīvās un aizraujošās Lasītprieka nedēļas visiem novēlam, lai lasītprieks nezūd arī ikdienā!
Informāciju sagatavoja
Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolas-liceja
direktora vietniece Lilija Meinerte un
bibliotekāre Jeļena Kolpakova