Piedalīšanās Erasmus+ projekta “Steps in Harmony with Nature” mobilitātē Jaroslavā, Polijā

No š.g. 5. līdz 9.maijam Daugavpils Valstspilsētas vidusskolas pārstāvji: skolotājas Aleksandra Šaraka un Dace Zarāne-Jemeļjanova, 5.-6.klašu izglītojamie Deniss Butovs, Armands Sivickis, Alīna Sivicka un Alise Gordijenko, piedalījās Erasmus+ projekta “Soļi harmonijai ar dabu”(„Steps in Harmony with Nature”, projekta Nr.2024-1-PL01-KA210-SCH- 000247534) mobilitātē Jaroslavā, Polijā. Mobilitātē piedalījās arī skolotāji un izglītojamie no Itālijas un Turcijas, veicinot kultūras apmaiņu un kopīgu mācīšanos par vides aizsardzību un ilgtspējīgu attīstību.

Mobilitātes laikā dalībnieki iesaistījās dažādās aktivitātēs, kas vērstas uz dabas izzināšanu un vides apziņas veidošanu. Programmas ietvaros notika ekskursijas dabā, praktiskas darbnīcas par ilgtspējīgu dzīvesveidu, tika risinātas krustvārdu mīklas, apmeklēti Polijas uzņēmumi, kas ne tikai šķiro dažādus atkritumu veidus un pārstrādā plastmasu, bet arī izglīto jauniešus par to, ko var šķirot un kā to pareizi darīt. Katrs no dalībniekiem piedalījās arī meistarklasē, kur veidoja savu gleznu no lietām, kas vairs netiek izmantotas. Dalībnieki apguva jaunas prasmes un zināšanas, kas veicina izpratni par cilvēka un dabas mijiedarbību.

Projekta partneri no Polijas parūpējās par iespēju mobilitātes dalībniekiem iepazīt kaut nelielu daļu vietējās kultūras, gan apmeklējot ekskursijas pa pilsētu un tās pazemes tuneļiem, gan iesaistot visus poļu tautas dejas apgūšanā un izdejošanā. Mūsu skolas pārstāvjiem bija iespēja ne tikai izbaudīt poļu tradicionālos ēdienus, bet tos arī pašiem pagatavot tā, lai pēc iespējas mazāk izveidotos atkritumi (“zero waste cooking” ). Šī mobilitāte sniedza iespēju jauniešiem un skolotājiem ne tikai paplašināt savu redzesloku, bet arī stiprināt starptautisko sadarbību un draudzību. 

Dalībnieki atgriezās mājās ar jaunu motivāciju iesaistīties vides aizsardzības aktivitātēs un dalīties iegūtajā pieredzē. Jauniešu atsauksmes par piedzīvoto:

Alīna: Man ļoti patika sadarboties un iepazīties ar jauniem cilvēkiem Erasmus+! Es gribētu vēl piedalīties dažādu valstu projektos, jo Tu uzzini jaunus vārdus un papildini savu vārdu krājumu! Man visvairāk patika darbnīca, kur pārstrādā  stiklu, plastmasu un papīru! Tur pastāstīja, ka to cilvēki pārstrādā, jo to var izmantot vēlreiz! Man ļoti patika! Tā bija mana pirmā pieredze!

Alise: Projekts bija tiešām fantastisks un savā veidā arī nereāls, jo iepazinos ar tik daudz dažādiem labsirdīgiem un skaistiem cilvēkiem. Visvairāk mani piesaistīja intergrācijas pēcpusdiena, un arī interesantie ēdieni. Erasmus+ ir tiešām vērtīgs projekts, kas bērniem ļauj iemācīties daudz dažādu veidu, kā pārstrādāt materiālus, saudzēt dabu un socializēties ar cilvēkiem. Vēlos, lai arī citi skolēni izbauda šo projektu, jo tas ir tā vērts.

Deniss: Man patika tas, ka vajadzēja pilnveidot savas angļu valodas prasmes, lai labāk saprastu un sazinātos ar citiem cilvēkiem. Bija interesanti redzēt plastmasas pārstrādes uzņēmumumus reālajā dzīvē un saprast, kā tie strādā. Varēja uzzināt daudz dažādu interesantu faktu par plastmasas pārstrādi un ekoloģiju. Vēl bija daudz citu interesantu pasākumu: meistarklases, integrācijas pēcpusdiena un citi. Bija ļoti garšīgs ēdiens un daudz notikumu. Ļoti interesanti piedalīties šajos projektos.

Armands: Man ļoti patika atgriezties mājās un saprast,  ka programma ”Erasmus+” deva man zināšanas, sapratu, ka bez angļu valodas nevar iztikt. Man ļoti patika projekts, esmu gatavs braukt vēlreiz un vēlreiz. Šajā projektā man visvairāk patika dejas, kuras sarīkoja tieši mums. Integrācijas pēcpusdienā es ieguvu ļoti daudz draugu, kuri ir sabiedriski un komunikabli. Es iemācījos daudz jaunu vārdu angļu valodā un dažus vārdus poļu valodā. Es domāju, ka šādos projektos ir vērts piedalīties, jo tu iegūsti zināšanas, draugus un prasmes sevi parādīt. Šis projekts man palīdzēja, jo tagad man ir mērķis vēl cītīgāk mācīties angļu valodu.

Projekts “Steps in Harmony with Nature” ir nozīmīgs solis ceļā uz ilgtspējīgu nākotni, kurā cilvēks dzīvo saskaņā ar dabu, apzinoties savu lomu tās saglabāšanā.

Informāciju sagatavoja:
Daugavpils Valstspilsētas vidusskolas skolotājas
Aleksandra Šaraka un Dace Zarāne-Jemeļjanova