Mācību gada iedvesmas pasākums Daugavpils Valsts ģimnāzijā
12. un 13. augustā Daugavpils Valsts ģimnāzijā notika 2024./2025.mācību gada ieskaņas un iedvesmas pasākumu “Iesāc mācību gadu kopā ar mums!”. To rīkoja mūžizglītības un kultūras institūts “Vitae” sadarbībā ar Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldi, Daugavpils Valsts ģimnāziju un pārmaiņu procesu izglītībā “Līderis manī”. Pasākumā piedalījās 140 pedagogi no visas Latvijas, tie bija gan programmas “Līderis manī” skolu dalībnieki, gan pirmsskolu un skolu vadītāji, kas šo programmu vēlas ieviest.
Pirmajā dienā visiem dalībniekiem bija iespēja dzirdēt R.Ozola lekciju par izglītības iestādes vadības darba plānošanas sistēmu “Četras izpildes disciplīnas” (ko un kādā veidā plānot vienam mācību gadam) un padomāt, kas ir kvalitatīva pārmaiņu vadība izglītības iestādē, dzirdēto teoriju varēja nostiprināt praktiskajās darbnīcās kopā ar “Līderis manī” skolu komandām.
Praktiskajās darbnīcās strādājām arī ar pārmaiņu ieviešanas procesiem kompetenču pieejas kontekstā, uzklausot Tukuma Raiņa Valsts ģimnāzijas direktori S.Kūlu, Rīgas Juglas vidusskolas komandu, Salaspils 1.vidusskolas komandu, Saldus vidusskolas direktori I.Manku, Mārupes Valsts ģimnāzijas komandu, Daugavpils Ķīmijas apkaimes pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja A.Jukšu. Guvām interesantas un iedvesmojošas idejas vērtību iedzīvināšanai skolā, pašpārvalžu aktivitātēm, pedagogu motivēšanai un skolas kā mācīšanās organizācijas veidošanai lielākā izglītības ekosistēmā.
Otrajā iedvesmas pasākuma dienā vairāk strādājām ar pārmaiņu procesa “Līderis manī” pieredzēm par aktuālo pārmaiņu ieviešanu skolās un pirmskolās, sociāli emocionālo mācīšanos, individualizēta atbalsta nodrošināšanu bērniem un jauniešiem, pāreju uz skolu kā mācīšanās organizāciju. Tās ietvaros tika piedāvātas 7 darbnīcas.
Drabešu Jaunās pamatskolas vadības komanda stāstīja par pārmaiņu procesa “Līderis manī” ieviešanu pirmsskolā un sākumskolā, portfolio mapes veidošanas principiem, trīspusējām sarunām un izglītības iestādes darbinieku pašvērtēšanu, izmantojot 7 paradumu pieeju.
Liepājas Raiņa vidusskolas direktors K.Strautiņš un Mūžizglītības un kultūras institūta “Vitae” Padomes priekšsēdētāja A.Melle atgādināja par “Ļoti efektīvu cilvēku 7 paradumiem. (Stīvena Koveja izveidotais līderības stratēģiju un taktiku kopums ar nosaukumu “Ļoti efektīvu cilvēku 7 paradumi” ir viens no 20 pasaulē plašāk zināmajiem un ietekmīgākajiem personiskās līderības konceptiem. Tā pamatā ir emociju vadība un izpratne par briedumu kā cilvēkam sasniedzamo rezultātu viņa personiskajā izaugsmē.).
Salaspils 1.vidusskolas direktore I.Paidere dalījās pieredzē un analizēja “Četras būtiskas vadītāja lomas”, lai efektivizētu skolas vai jebkuras citas organizācijas darbu.
Mārupes Valsts ģimnāzijas pedagogi stāstīja par savu pieredzi, ieviešot pārmaiņu procesu “Līderis manī” savās mācību stundās.
Liepājas Ezerkrasta sākumskolas vadītāja D.Hova dalījās pieredzē par to, kā iestrādāt līderības principus skolas identitātē, kā izvirzīt mērķus ar tiem pakārtotiem procesiem, lai personiskās līderības koncepts skolā būtu ilgtspējīgs.
No Daugavpils pedagogiem savā pieredzē dalījās un mācīšanās darbnīcas vadīja Daugavpils Ķīmijas apkaimes pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja A.Jukša. 16 kolēģiem bija iespēja apmeklēt arī pirmskolas iestādi, lai redzētu un uzklausītu pedagogu stāstus par Daugavpils Ķīmijas apkaimes pirmsskolas izglītības iestādes darbu, īstenojot pārmaiņu procesu “Līderis manī”.
Par Daugavpils Valsts ģimnāzijas pieredzi, ieviešot “Līderis manī” procesus, stāstīja direktore O.Petaško un direktores vietniece, programmas “Līderis manī” koordinatore ģimnāzijā S.Rutkovska. Kolēģes uzsvēra paplašinātās mācīšanās pieredzes nozīmi un katra izglītojamā iesaisti skolas mērķu sasniegšanā.
Pasākumā noslēgumā analizējām vairākas ikdienas darbā klātesošas problēmsituācijas un domājām, kā sagatavoties veiksmīgai jaunā mācību gada uzsākšanai, efektīvi sadarbojoties ar vecākiem un savos kolektīvos iekļaujot jaunos pedagogus. Ekspertu lomā darbojās DPIP Satura nodaļas vadītāja I.Sprindžuka, Liepājas Raiņa vidusskolas direktors K.Strautiņš un Mūžizglītības un kultūras institūta “Vitae” Padomes priekšsēdētāja A.Melle.
Pasākums noritēja patiesi draudzīgā un iedvesmojošā atmosfērā ar līdzīgi domājošiem izglītības praktiķiem un izglītības iestāžu vadības komandām no visas Latvijas. Tā bija iespēja satikties, iepazīties un stiprināties pārliecībā, ka pedagogi ir visvarošākie, visradošākie un vismotivētākie profesionāļi!
Paldies idejas autoriem un organizatoriem!
Informāciju sagatavoja
Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes metodiķe-jomas koordinatore,
Daugavpils Valsts ģimnāzijas direktores vietniece
Signita Gabrāne