Jaunieši Daugavpilī sacentās par labākajām aprites ekonomikas idejām
2. aprīlī Augšdaugavas kultūras centrā “Vārpa” norisinājās ideju radīšanas pasākums jauniešiem “Tīri.Labi.Apritē”. Tajā piedalījās 12 komandas no Daugavpils valstspilsētas, Augšdaugavas novada un Ludzas novada. Jauniešu komandas piedāvāja dažādus ilgtspējīgus risinājumus – no otrreizēju materiālu izmantošanas telpu uzlabošanai un izlietoto bateriju otrreizējas izmantošanas līdz tekstila atkritumu pārstrādei, makulatūras pārvēršanai dekoratīvās lampās un bioatkritumu pārstrādes sistēmu pilnveidošanai.
Žūrija, kas izvērtēja jauniešu idejas, sniedza ieteikumus to uzlabošanai, kā arī vairākas idejas rosināja attīstīt sadarbībā ar pašvaldībām.
Pirmo vietu ieguva Daugavpils valstspilsētas Jauniešu domes komanda “Daugavpils deputātiņi”. Ideja padarīt mājīgu un funkcionālu jauniešu domes telpu, izmantojot otrreizējos materiālus, guva atbalstu arī no pilsētas domes pārstāvja.
“Gudro prātu brigāde” no Sventes vidusskolas ieguva otro vietu. Jaunieši piedāvāja ilgtspējīgu izlietoto bateriju pielietojumu, papildinot praktisko ideju ar izglītojošām nodarbības skolēniem.
Trešo vietu ieguva divas komandas. Daugavpils Saskaņas pamatskolas “Dabas Sargi” projekts EKO-ŠMEKO kā risinājumu piedāvāja skolai nepieciešamās lietas radīt no skolēnu atnestām nevajadzīgām mantām, bet “Stop fast fashion” no Daugavpils Iespēju vidusskolas piedāvājums Cotton Critters rosināja pārstrādāt tekstilu rotaļlietās un tādā veidā cīnīties ar ātrās modes negatīvo ietekmi.
Skatītāju simpātiju balvu ieguva Daugavpils Valstspilsētas vidusskolas komanda “Pupsiki”. Dalībnieču izstrādātā ideja “Degošais zieds” parādīja, kā makulatūru pārvērst funkcionālos mākslas priekšmetos.
Īpašās balvas pienācās “Spicie Vienībnieki” no Daugavpils Vienības pamatskolas, kuri meklēja uzlabojumus bioatkritumu pārstrādes iespējai, sākot ar izglītību un beidzot ar praktiskiem risinājumiem. Savukārt “Media Mega Mind” no Daugavpils Valsts ģimnāzijas ideja par tekstila otrreizēju izmantošanu iekļāva jaunas dzīves došanu nevajadzīgam apģērbam, radot modernas, noderīgas lietas tiem, kam tās nepieciešamas. Arī Ludzas novada Bērnu un Jauniešu centra komanda “Zero Waste Ludza” pievērsās tekstila atkritumu samazināšanai. Komanda piedāvāja organizēt radošas darbnīcas, kurās jaunieši apgūst batikošanu ar dabīgām krāsvielām.
Žūrija augstu novērtēja arī pārējo komandu ieceres. “Mērķu virzītāji” no Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas ierosināja lietotu apģērbu un elektroierīču pārstrādi, kā arī jaunu dizainu radīšanu un ziedošanas iniciatīvu. “Mežiķi” no Daugavpils Zinātņu vidusskolas izstrādāja koncepciju dažādu priekšmetu atjaunošanai. Viņu risinājums paredzēja īpašu savākšanas kastu izvietošanu skolās, interešu pulciņu izveidi un radošas pārstrādes darbnīcas. Daugavpils Valstspilsētas vidusskolas “Zili brīnumi” ideja ietvēra jaunas vērtības piešķiršanu lietotiem apģērbiem, pārveidojot tos mākslinieciskos darinājumos, savukārt “Reptilusi” popularizēja atkārtotu lietu izmantošanu, veidojot sadarbības platformu starp uzņēmumiem un skolām.
Žūrijas sastāvā bija: Jeļena Žukova no Mežciema biedrības, Augšdaugavas novada izpilddirektors Pēteris Dzalbe, Oskars Zuģickis, Dienvidlatgales NVO atbalsta centra koordinators, Augšdaugavas novada pašvaldības Centrālās pārvaldes Dabas resursu nodaļas vadītāja Guna Novika un Daugavpils valstspilsētas pašvaldības domes deputāts Igors Aleksejevs.
Dalībnieki saņēma balvas no dažādiem atbalstītājiem. Mikrosalātu audzēšanas komplektus drosmīgiem dārzniekiem piešķīra “Greenery”, dalībniekiem tika dota iespēja apgūt “OpenMinded” kursus, kā arī saņemt atlaižu kuponus spēļu iegādei no “Brain Games”. Noderīgas balvas nodrošināja arī Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, Daugavpils valstspilsēta, Augšdaugavas novads un Daugavpils Inovāciju centrs.
Pasākumu vadīja lietu labošanas un tehnoloģiju entuziasts Edgars Feščenko (https://www.tiktok.com/@edgarfresh), un pasākuma gaitā komandām palīdzēja mentori un atbalsta personas no skolām. Jaunieši mācījās sadalīt lomas komandā, veikt izpēti un sagatavot gala prezentācijas.
Pasākumu organizēja vides organizācija “Zaļā brīvība” sadarbībā ar Augšdaugavas novada pašvaldību un Daugavpils valstspilsētas pašvaldību.
Plašāka informācija par projektu: https://ej.uz/tīri_labi_apritē.