20.Latgales angļu valodas skolotāju metodiskā konference
Angļu valodas skolotājam stundās jāmodelē dzīves situācijas, lai skolēni runātu par visām dzīves jomām, jāpiedāvā rakstīt formālas un neformālas vēstules, ziņojumus, rakstus, aprakstus, kā arī visu, kas ir vajadzīgs un noderīgs dzīvē. Un, kas ir vissvarīgākais, angļu valodas skolotājs māca skolēnus pētīt, analizēt, salīdzināt, argumentēt un aizstāvēt savu viedokli angļu valodā. Tas viss ir nepieciešams, lai skolēnos attīstītu dzīvei 21.gadsimtā svarīgas zināšanas, prasmes un ieradumus, kas balstīti vērtībās, citiem vārdiem sakot, lietpratību.
Š.g. 22.oktobrī Daugavpils Saskaņas pamatskolā notika 20.Latgales angļu valodas skolotāju metodiskā konference “Teaching English in the 21st century with a focus on American Experience” (“Angļu valodas mācīšana 21.gadsimtā, fokusējoties uz Amerikas pieredzi”). Konferenci organizēja Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde, to atbalstīja ASV vēstniecība, Latvijas angļu valodas skolotāju asociācija (LAVSA) un Daugavpils Saskaņas pamatskola.
Šogad mūsu lektori bija divi pasaulslaveni metodiķi no Amerikas – Stīvens Šuits un Tamrika Khvtišišvili.
Tamrika Khvtišišvili ir angļu valodas speciāliste, kas mācījusi, vadījusi daudzas darbnīcas un veicinājusi profesionālo attīstību skolotājiem Amerikas Savienotajās Valstīs, Krievijā, Igaunijā, Uzbekistānā, Gruzijā, Azerbaidžānā, Vācijā, Tadžikistānā, Indijā un Palestīnā. Viņa strādāja par docenti Jūtas Universitātē un Anaheimas Universitātē Amerikas Savienotajās Valstīs, kā arī Alfaisalas Universitātē Saūda Arābijā, pasniedzot kursus lingvistikā, metodoloģijā un antropoloģijā. Viņa ieguva doktora grādu teorētiskajā valodniecībā un maģistra grādu TESOL Jūtas Universitātē un Frankfurtes Universitātē. Viņas pētniecības intereses ir saistītas ar valodas skolotāju izglītību, valodniecību, antropoloģiju un starpkultūru komunikāciju. Viņa vadīja divas nodarbības skolotājiem: “Mediju veidošana un izmantošana starpkultūru kompetences attīstībai” un “Kritiskā radošuma prakse: Blooma taksonomijas pielietojums”. Viņas nodarbības tika augsti novērtētas konferences dalībnieku vidū, jo viņa runāja par aktuālām kompetencēm, kas nepieciešamas skolēnu izglītībai un attīstībai.
Stīvens Šuits pašlaik ir angļu valodas pasniedzējs Daugavpils Universitātē. Viņš ir starptautisks pedagogs un bijušais biznesa konsultants, kuram patīk ceļot. Stīvs ir strādājis par angļu valodas kā otrās valodas skolotāju Āzijā, Eiropā un Ziemeļamerikā. Stīvs kā viens no agrīnajiem ASV Miera korpusa brīvprātīgajiem strādāja Dienvidkorejā, kur pasniedza angļu valodu Keimjunas Universitātē. Vēlāk viņš atgriezās Korejā un ieņēma asociētā profesora amatu Jounamas Universitātē, kur 2016.gadā saņēma “Izcilākā skolotāja balvu”. Nesen viņš mācījis angļu valodu valsts vidusskolā Budapeštā, Ungārijā. Stīvena Šuita prezentācija “Metodes Amerikas jautrāko svētku…vai jebkuru svētku mācīšanai” sniedza skolotājiem praktiskas idejas un īstu stundas plānu, kā runāt par svētku svinēšanu Amerikas Savienotajās Valstīs. Skolotāji saņēma daudz praktisku materiālu darbam ar dažāda vecuma skolēniem.
Ingrīda Bodniece, ASV vēstniecības apmaiņas programmas asistente, tiešsaistes sesijā runāja ar Latgales skolotājiem par skolotāju profesionālās attīstības iespējām Amerikas Savienotajās Valstīs. Ikviens Latvijas angļu valodas skolotājs var pieteikties ASV Valsts departamenta programmām, var tikt izvēlēts un saņemt stipendiju profesionālai attīstībai ASV.
Šogad konferencē piedalījās 92 dalībnieki. Angļu valodas skolotāji savās anketās atzīmēja, ka 20.Latgales angļu valodas skolotāju metodiskā konference deva viņiem iespēju gūt labas praktiskās idejas darbam un enerģiju no mijiedarbības ar saviem kolēģiem un pasniedzējiem no ASV.
Skolotāju viedokļi: “Piedalīšanās konferencē ir iespēja profesionālai izaugsmei”; „Daudz informācijas pārdomām”; „Konferences saturs ir mūsdienīgs, ziņotāji ir profesionāli”; „Konference ir meistarības un pieredzes prieks labvēlīgā vidē”, „Latgales konference ir ļoti svarīga man kā skolotājai, tāpēc ka dod praktiskus ieteikumus, kā labāk un radošāk organizēt savu darbu stundās”, „Tas ir viens no labākajiem metodiskajiem pasākumiem angļu valodas skolotājiem 2024.gadā”. Visi skolotāji augsti novērtēja ELT konferences organizāciju.
Liels paldies Daugavpils Saskaņas pamatskolai par piedāvāto iespēju novadīt konferenci skolas telpās un izmantot skolas resursus nodarbību gaitā, kā arī par dalībnieku reģistrācijas procesa organizēšanu!
Informāciju sagatavoja:
Ilona Ustinova,
Daugavpils pilsētas angļu valodas un CLIL skolotāju MA vadītāja,
izglītības metodiķe-mācību jomas koordinatore